Beklenen Yükseliş Etkisi İle Yeni Ralli Başladı Mı? Altın Fiyatları İçin Uzman Yorumları İle Son Durum

2021 yılının zirve noktasını görerek rekor tazeleyen altın fiyatları yükseldi. Gram altın yeniden 500 lira seviyesinin üzerini görürken çeyrek altın fiyatı da 800 lira üzerine tırmandı. Peki, altın fiyatları neden yükseliyor, yükseldi, yükseliş devam edecek mi, altında yeni ralli hareketi mi başladı, gram altının fiyatı ne olur?

Beklenen Yükseliş Etkisi İle Yeni Ralli Başladı Mı? Altın Fiyatları İçin Uzman Yorumları İle Son Durum

2020 yılını pandeminin getirdiği dalgalanma ile rekor üzerine rekor kırarak geçiren altın fiyatları yıl sonunda başladığı düşüşü 2021 yılına da taşımış, son  derece sert düşüş hareketleri yaşanmıştı. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yeni yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından sarıkız yeniden yönünü yukarıya çevirdi. 

ALTINDA BEKLENEN BÜYÜK RALLİ HAREKETİ Mİ GELİYOR?

Özellikle de 2020 senesinin son çeyreğinde yüksek fiyatlarla altın alan kişileri üzüntüye sevk eden altın iyatları yönünü yeniden yukarıya çevirdi. Gram altın fiyatı gün içerisinde 503 lira seviyesini görerek 2021 yılının rekorunu kırarken küresel düzeyde artan enflasyon riski altını destekledi. Dış piyasada yükselen ons altın ve iç piyasada da dolar kurundan destek alan altın fiyatları yükseldi.

Yaşanan yükselişi değerlendiren ekonomistler altın için şu anda mevcut konjektürün yukarı yönlü hareketi desteklediğini belirtirken elinde altını olanlar için de "altın bozdurmak için doğru zaman mı?" sorusunun yanıtını aramaya devam ediyorlar. Yaşanan yükselişin ardından gram altın şu anda 500 liranın hemen üzerinde 501 TL seviyesinde tutunurken çeyrek altın ise alış 802 lira ve satış 820 lira fiyatı ile işlem görüyor.                                                                                                              

 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Altın fiyatlarında şu anda yaşanan yükselişin en önemli nedeni Amerika tarafından açıklanan ve beklentilerin oldukça üzerinde çıkan enflasyon verisi olarak gösteriliyor. Yüksek çıkan enflasyon rakamları sonrası tüm dünyada tartışılan enflasyonist etki bir kere daha gündeme gelirken yine Hindistan başta olmak üzere Asya ülkelerinde salgının kontrolden çıkması ve mutant virüs paniğinin yaşanması da altın fiyatlarını destekledi. 

Ekonomilerde altın enflasyondan korunma aracı olarak öne çıkarken FED tarafından yapılacak olan açıklamalar ve atılacak adımlar altında yönü belirleyecek. 2021 senesinde şu ana kadar yüzde 10 getiri sınırını aşan altın fiyatları 2021 yılına 454 liradan başlangıç yapmış, gram altın dip noktasını Şubatd ayında 394 lira seviyesini görerek yaşamıştı. 

FED tarafından yapılacak olası bir sıkılaşma açıklamasının altın fiyatlarında türbülans etkisi yaratabileceği belirtilirken FED'in yapacağı açıklamaların takip edileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)