Beklenti Arttı! Hurda Teşviki ile ÖTV İndirimi Müjdesi 2021 Yılı İçin Gelecek Mi?

2020 yılında rekor üzerine rekor kıran araç satış rakamları hem araba fiyatları hem de taşıt kredisi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükselişin ardından keskin bir düşüş yaşamıştı.

Beklenti Arttı! Hurda Teşviki ile ÖTV İndirimi Müjdesi 2021 Yılı İçin Gelecek Mi?
2020 yılında rekor üzerine rekor kıran araç satış rakamları hem araba fiyatları hem de taşıt kredisi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükselişin ardından keskin bir düşüş yaşamıştı. Yaşanan düşüş sonrası hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları için düşüş etkisi yaratılması adına sektör temsilcileri tarafından hurda teşviki 2021 ve ÖTV indirimi desteği beklentisi tekrar gündeme geldi.

ÖTV İNDİRİMİ 2021 GELECEK Mİ?

2020 senesinin en çok tartışılan konuları arasında yer alan ÖTV indirimi konusunda büyük bir kamuoyu gündemi oluşturulmuştu. Hem araç sektörü hem de araba almak isteyen kişiler tarafından beklenen indirim müjdesi yerine ÖTV artışı kararı büyük bir şok etkisi yaratmıştı. 2021 yılında artan araç fiyatları sonrasında ÖTV indirimi bir kere daha gündeme gelirken kademeli ÖTV indirimi ve taahhütlü indirim gibi alternatif senaryolar üzerinde çalışmaların sürdüğü ve farklı senaryoların değerlendirildiği öğrenildi.HURDA TEŞVİKİ 2021! HURDA TEŞVİĞİ NEDİR, ÇIKACAK MI?

Hurda teşviki en son 2018 yılında uygulanmıştı.  Ömrünü tamamlayan araçların trafikten çekilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012 senesinde uygulamaya alınan sistem yoğun ilgi görüyor. Bakanlık ilk olarak 2012 senesinde Ömrünü Tamamlamış Araçlar Bertaraf Takip Sistemi kurulmuş ve 350 bin adet araç hurdaya çıkarılmıştı.

Koronavirüs salgını neden ile üretimde yaşanan sert düşüşün ardından sektör temsilcileri tarafından hurda teşviki yeniden gündeme taşındı. Ömrünü tamamlayan araçların kalıcı hurda teşviki kapsamına alınarak yeni araçların önünün açılacağı ve eski araçların yenileneceği belirtiliyor.

Konu hakkında açıklama yapan sektör temsilcileri ise Türkiye'de trafikte olan araçların büyük bölümünün eski model olduğunu belirterek, ömrünü tamamlayan bu araçların hem daha fazla yakıt tükettikleri hem de çevre kirliliği yarattığını belirterek hurda teşviki 2021 kararının acilen çıkmasını beklediklerini dile getirdi.
Yorumlar (0)