Benzine 30 Kuruşluk Zam! Pompaya Yansıyacak Mı? EPGİS Açıkladı

Dolar kurunda yaşanan son gelişmeler akaryakıt fiyatlarında değişimlere neden oldu.

Benzine 30 Kuruşluk Zam! Pompaya Yansıyacak Mı? EPGİS Açıkladı
Dolar kurunda yaşanan son gelişmeler akaryakıt fiyatlarında değişimlere neden oldu. Dolar kurunun son günlerde TL karşısında çok yüksek oranda değer kazanması sonrası akaryakıt fiyatlarına zam gelmesine neden oldu. Yapılan zam ile ilgili açıklama EPGİS'ten geldi.

BENZİNE 30 KURUŞLUK ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) akşam saatlerinde yapılan zam ile ilgili kamuoyunu aydınlattı. Sosyal medya hesabı üzerinden bir basın açıklamasında bulunan kurum akaryakıt fiyatlarının nasıl değiştiğini ilan etti.

EPGİS basın açıklamasında akaryakıt zammının benzin fiyatlarına geldiğini duyurdu. Benzin fiyatlarının bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 30 kuruş zamlandığını bildiren EPGİS bu zammın fiyatlara yansımayacağını duyurdu. 30 kuruşluk fark Eşel Mobil Sistemi kapsamında karşılanacak.

Pompa Fiyatlarına Yansımayacak30 kuruşluk benzin zammına ilişkin EPGİS, resmi Twitter hesabından yapmış olduğu bilgilendirme duyurusunda "Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 10/03/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 30 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır." açıklamasında bulundu.

ÖTV'den Karşılanıyor

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak 30 kuruşluk benzin zammı sonrasında, litre başına vazgeçilen ÖTV tutarı benzinde 1,10 TL'ye ulaştı. Bu rakam motorinde ise 99 Kuruş otogaz da ise 89 Kuruş düzeyinde.

MOTORİN FİYATLARINA DA ZAM BEKLENİYOR

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan zammın nedeni dolar kurunda yaşanan artış olarak gösteriliyor. Uzmanlar benzin fiyatlarına dair yapılan düzenlemenin ardından motorin fiyatlarında da artış olabileceğini tahmin ettiler.
Yorumlar (0)