Benzine ve Motorine İndirim Resmen Açıklandı! Akaryakıt İndirimleri Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişin ardından Türkiye'de benzin ve akaryakıt fiyatlarına indirim yapıldığı açıklandı.

Benzine ve Motorine İndirim Resmen Açıklandı! Akaryakıt İndirimleri Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?
Küresel petrol piyasalarında son günlerde meydana gelen fiyat artışları oldukça dikkat çekmişti. Bu fiyat artışlarına ilişkin olarak da Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına indirim yapılıp yapılmayacağına dair sorular sorulmaya başlanmıştı. Bugün bu konuda resmi açıklama Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından resmen açıklandı.

AKARYAKIT İNDİRİMİ AÇIKLANDI

EPGİS'in sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi. Buna göre benzinin litre fiyatında 13 kuruş ve motorinin litre fiyatında 15 kuruş indirim yapıldı. Ancak bu indirimlerin Eşel Mobil Sistemi gereği indirim miktarı kadar ÖTV artışı yapılacağı için pompaya yansımayacağı bildirildi. Türkiye'de bir süredir Eşel Mobil Sistemi gereği akaryakıt ürünlerine gelen zamlar ve indirimler pompaya yansıtılmıyor. Vatandaşlar bu indirimlerden ve zamlardan herhangi bir şekilde etkilenmiyorlar.PETROL SEKTÖRÜ KRİZE İZİN VERMEDİ

Küresel petrol piyasalarında son günlerde meydana gelen karışık fiyatlamanın akaryakıt ürünlerini etkilediği bildirildi. Hafta başından hafta ortasına kadar petrol ürünlerinde ciddi bir fiyat düşüşü gerçekleşti. Yaklaşık yüzde 5 civarında olan fiyat düşüşleri tüm sektörü panikletti. Koronavirüs salgınının etkisi olarak yorumlanan bu fiyat gerilemesi OPEC üyesi petrol üreten ülkelerin önlemleri gecikmedi. 2020 krizinde olduğu gibi beklemeyi seçmeyen ülkeler hemen ihtiyaç fazlası üretimi durdurdular. Böylelikle piyasada arz fazlası oluşmadı ve petrol fiyatları kontrol altına alındı. Bugün petrol fiyatlarında yüzde 2,5 dolaylarında bir artış gerçekleşti.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELEBİLİR

EPGİS tarafından açıklanan fiyat indirimlerinin hafa başında gerçekleşen fiyat düşüşlerinden kaynaklandığı bildirilirken sektör temsilcileri artmaya başlayan petrol fiyatlarının ilerleyen günlerde yeniden zam olarak benzin ve motorin fiyatlarına yansıtabileceğini belirttiler. Meydana gelecek olan bu zamlar ve indirimlerin pompaya yansımayacak olması ile vatandaşların etkilenmemesi ise 2020 yılı içerisinde oldukça fazlalaşan akaryakıt zammı tepkilerinin ortadan kalkmasını sağladı.

Türkiye'de akaryakıt fiyatları Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından rafineriden alınan fiyatlarla hesaplanıyor. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) geçtiğimiz hafta yeni bir sistemi yürürlüğe koymuş ve tavan fiyat uygulamasına gitmişti. EPDK'nın belirlediği tavan fiyatın üzerinde benzin ve motorin satışı yapılamayacak. Bu nedenle zamlar ve indirimler bir anlamda EPDK'nın denetimine girmiş oldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)