Biden Açıkladı! İstikrar İçin Müttefiklerimiz İle Birlikte Çalışmaya Hazırız

ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Hindistan, Avustralya ve Japonya ülke başbakanları ile koronavirüs salgını önlemleri kapsamında online bir görüşme gerçekleştirdi.

Biden Açıkladı! İstikrar İçin Müttefiklerimiz İle Birlikte Çalışmaya Hazırız
ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Hindistan, Avustralya ve Japonya ülke başbakanları ile koronavirüs salgını önlemleri kapsamında online bir görüşme gerçekleştirdi. Hindistan Başbakanı Nerendra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Japonya Başbakanı Suda Yoşihida ile dörtlü bir toplantı düzenledi.

Toplantı başında konuşma yapan Biden, ABD'de yürürlüğe giren ve pandemi döneminde oluşturulan en büyük destek paketi niteliği taşıyan ekonomik destek paketini hatırlatırken, Quad Ülkeleri olarak adlandırılan ülkeler ve bölgedeki ortakları ile istikrar üzeinde işbirliğinin önemli olduğunu belirtti. Özgür bir Hint-Pasific bölgesinin oluşumun gelecek için önem taşıdığını vurgulayan Biden, iş birliği sağlanması için çaba gösterilmesini geleceğe yatırım olarak değerlendirdi.

Ekonomik İyileşmeye Dikkat Çekti

Quad Ülkeleri ile gerçekleştirdiği dörtlü toplantının açılışında konuşma yapan Biden, özgür ve açık bir Hint- Pasific bölgesinin önemini vurgularken aynı zamanda OECD verilerinden yararlanarak yaşanan ekonomik iyileşme ve dönüşmeye dikkat çekti.

Pandeminin azaltılması sonrası başlatılan kademeli normalleşme dönemi için ekonomik destek oluşturması ve ABD ekonomisini yeniden canlandırması amacıyla hazırlanan 1,9 trilyon değerindeki destek paketini hatırlatan Biden, bu ekonomik ilişkinin sağlanacak işbirliği için önemli bir adım olduğunu söyledi. Ekonomik iyileşmeye dikkat çeken Biden, "ABD, istikrarı sağlamak için sizinle, bölgedeki ortaklarımızla ve müttefiklerimiz ile çalışmaya hazırır" diyerek toplantıya katılan ülke başbakanlarına seslendi.

OECD, ABD İçin Önemli Bir Güç Olacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün ABD ekonomisi için açıklanan 3,2'lik büyüme oranının 6,5 seviyesine yükseltildiğini hatırlatan Biden, bunun önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi. Küresel ekonomiye odaklanacaklarını belirten Biden "OECD, ABD çin önemli bir güç haline gelecek ve bu durum küresel ticaret ortaklarımızın da bundan yararlanacakları tahmin ediliyor" açıklaması yaptı. Toplantının olumlu izler bırakacağını belirten Biden, kurulan işbirliği sonrası bu dörtlünün gelecek yıllarda önemli çalışmalara imza atacağına dikkat çekti.
Yorumlar (0)