Biden Ekonomik Destek ve Teşvik Paketini İmzaladı

ABD’de uzun süredir gündemde olan 1,9 trilyon değerimdeki ekonomik destek paketi Temsilciler Meclisi ve Senato onayının ardından yeni başkan Joe Biden tarafından da onaylandı.

Biden Ekonomik Destek ve Teşvik Paketini İmzaladı
ABD’de uzun süredir gündemde olan 1,9 trilyon değerimdeki ekonomik destek paketi Temsilciler Meclisi ve Senato onayının ardından yeni başkan Joe Biden tarafından da onaylandı. Biden, yaptığı ulusa sesleniş konuşması sırasında Covid-19 sonrası kademeli normalleşme döneminde ekonominin canlanmasına yardımcı olmak ve salgınla mücadeleyi kolaylaştırmak için hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık destek paketine yönelik detaylara yer verdi. Biden, kurtarma paketi olarak kabul edilen paket içinden 400 milyar salgın ve aşılama çalışmalarına ayrılırken, yerel yönetimlere 350 milyar dolar bütçe ayırılacağı belirtti.

Birçok Kesim Tarafından Destek Gördü

Dün akşam gerçekleştirdiği Ulusa Sesleniş konuşması ardından Oval Ofis’te imzaladığı paketin halkın büyük kesimi tarafından desteklendiğini belirten Biden, bu destek paketi yasa tasarısı ile ülke ekonomisinin yeniden inşa edileceğini, “bu tarihi yasa tasarısı ile ülkenin belkemiğini yeniden inşa etmeyi amaçlıyoruz “ sözleri ile ifade etti.

Biden Yönetimi Tarafından Hazırlanan En Büyük Destek Paketi

Biden yaptığı açıklama ile hazırlanan ekonomik destek paketi için salgın ve aşılama çalışmalarının yanı sıra yerel yönetimler, eyalet yönetimleri ile işsizlik ve nakit yardımına yönelik çalışmaların yer aldığını belirtti. Hazırlanan destek paketi Biden yönetiminin Covid-19 salgınına karşı hazırlanan en büyük ekonomik destek paketi olarak nitelendirildi. Paket kapsamında belirli gelir seviyesi altındaki Amerikalılara destek için ilk aşamada verilen 600 dolarlık nakit para desteğinin yeni yardım desteği kapsamında 1400 dolar olarak yeniden dağıtılması kararlaştırıldı. Paket ile 14 mart tarihinde son bulacak olan işsizlik yardımlarının haftalık 300 dolar olarak 6 eylül tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

Yerel yönetimler ile eyalet yönetimleri için 350 milyar dolarlık kaynağın ayrıldığı belirtilirken kaynağın aşı dağıtımı, Covid-19 testi ve kira yardımı alanlarında kullanılacağı belirtildi.
Yorumlar (0)