Bilmiyor Olabilirsiniz SGK Çift Maaş Birden Ödüyor! 2021 Yılı Şartları Neler?

SGK mevzuatında çift hatta tüm şartların sağlanması durumunda üç maaş birden alma durumu bulunuyor. Peki kimler, nasıl ve hangi koşullarda SGK’dan çift maaş alır? SGK çift maaş ödemesi neden yapılır? 2021 SGK çift maaş ödemesi detayları.

Bilmiyor Olabilirsiniz SGK Çift Maaş Birden Ödüyor! 2021 Yılı Şartları Neler?
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2021 yılında çalışanlara veya çalışan yakınlarına sunduğu çok sayıda ödeme bulunuyor. SGK ödemeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor olsa da bazıları gözden kaçabiliyor.

Hak sahiplerine yapılan ödemelerin unutulduğu kurumların başında gelen SGK’nın sağladığı ve vatandaşların almadığı ödemelerden bazıları da çift maaş. Çalışanların vefat etmesi durumunda geride kalanlara yapılan ödemeler ile kişinin kendi maaşı aynı anda alınabilir.

ÇALIŞAN, ÇALIŞMAYAN HERKES ALABİLİR

Türkiye’de SGK’ya prim ödemiş olan çalışanlar veya emekliler vefat ettiklerinde geride kalanlar çalışanın maaşını alabilirler. Gerekli prim ve gün şartının sağlanması durumunda geride kalanlar dul ve yetim maaşı alırlar.

Erkeklerde Dul Maaşı Alabilir

Dul maaşı sadece kadınlara yapılan ödemeler olarak algılansa da SGK erkeklere de dul maaşı ödemesi yapar. Öyle ki çalışan veya emekli bir kadın vefat ederse geride kalan kocası dul maaşı alabilir. Dul maaşı almak için aynı türden prim ödemiyor olmak gerek.ÇİFT MAAŞ AYNI ANDA ÖDENİR

SGK’nın sağladığı haklardan birisi de çift maaş ödemesi. Sosyal Güvenlik Kurumu farklı türden prim ödeyenlere hem dul hemde yetim maaşı ödemesi ödeyebilir. Vatandaşlar bu durumda aynı iki maaş hatta 3 maaş alma hakkına sahiplerdir.

Kimler SGK’dan Çift Maaş Alabilir?

1-) SSK primi ödemiş ve emeklilik elde etmiş bir kadın, BAĞ-KUR emeklisi olan eşinin vefatı ardından dul aylığı alabilir.

2-) Emekli aylığı ödemesi alan ve annesi veya babası vefat eden bir kadın, yetim maaşı alımına başvurusunda bulunabilir. Onaylanırsa çift maaş alabilir.

3-) Hiç çalışmamış bir kadın kocası SSK’dan emekli olmuşsa onun maaşını, babası Bağkur’dan emekli olmuşsa ondan da yetim maaşını aynı anda alabilir.3 MAAŞ BİRDEN DE ALINABİLİR?

Sosyal Güvenlik Mevzuatında yer alan tüm şartların sağlanması durumunda 3 maaş aynı anda alınabilir. Bu durumda başvuruda bulunacak olan kişinin sigorta primin farklı, kocası ve anne veya babasından kalan maaşın da farkı sigorta türlerinden olması gerekiyor.

Bir örnek vermek gerekirse SSK kapsamında emekli olan bir kadın, Bağkurlu eşinin vefat etmesi durumunda eşinden Bağkur dul maaşı alır. Bunun dışında babası veya annesi de emekli sandığından emekli olmuşsa oradan da yetim maaşı alabilir. Bu kapsamda hem kendi maaşını hem dul hemde yetim maaşını aynı anda alabilir.
Yorumlar (0)