Binance LaunchPool Sistemi Nedir, Stake Nedir, Nasıl Yapılır? 

Binance LaunchPool sistemi, üyelerine öncelikli olarak Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) olmak üzere, piyasada olan diğer tokenları stake ederek piyasaya sürülen yeni tokenleri ödül olarak vermeyi sağlayan bir sistemdir. Üyeler, ayrıca bu sistemde BNB ve BUSD para birimlerini stake ederek aktif olmayan birikim de yapabilirler.

Binance LaunchPool Sistemi Nedir, Stake Nedir, Nasıl Yapılır? 

Binance LaunchPool sisteminin işleyiş mantığı madencilik mantığını benzer. Ondan farkı, belirli bir sistem üzerinden blok kazanma emeğinin verilmemesidir. 

Binance LaunchPool Sistemi Nasıl İşler? 

Binance LaunchPool işleyiş mantığı, üyelerin oluşturulmuş bir havuza ekledikleri token miktarı için, belirli bir oranla ödül tokenı almalarıdır. Havuza eklenen tokenlara el konmaz, kişi istediği zaman içerde olanları geri alabilir veya yenilerini ekleyebilir. Kişilerin kazanmış oldukları token miktarları, hesaplara gün aşırı dağıtılır. İlk 30 gün için yeni sunulmuş tokenlar, daha sonrası için de sistem içindeki tokenler verilir. Üyeler, kazandıkları ödül tokenlarıyla alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirler. 

Binance LaunchPool’un Para Birimi Nedir? 

Binance LaunchPool sistemi için oluşturulmuş para birimi, Alien Worlds (TLM) Coin’dir. Piyasaya 7 Nisan 2021 tarihinde Binance LaunchPool tarafından sürülmüş olan bu coin’in diğer değerleri şöyle açıklanmıştır: 

•    Dolaşımda olabilecek Maksimum token arzı 10.000.000.000 TLM 
•    Dolaşımdaki arz 895.536.624 TLM coin 
•    1 Alien Worlds Coin= 1.68 TL 
•    24 saatlik işlem hacmi 305.463.429 TL 
•    Piyasa değeri 1.507.741.729 TL 
•    CoinMarketCap sıralaması #250 

Binance LaunchPool’a Katılım Şartı Nedir? 

Binance LaunchPool havuzuna katılmak için, kişilerden sadece aktif üyeliklerini bir banka hesabı ile eşleştirmelerini ve en az 0.1 BNB veya 01 BUSD miktarında coini hesaplarından havuza aktarmaları gerekir. Katılım için herhangi bir üst limit belirlenmemiştir. Binance LaunchPool, kişilerin katılımları ardından kazanacakları ödül miktarları havuza verdikleri coin miktarıyla doğru orantılı olarak artacaktır. 

Stake Nedir, Nasıl Yapılır? 

Stake etme işlemi, kullanıcıların hesaplarındaki paranın tamamını veya bir kısmını harcamayarak tutma işlemidir. Cüzdan içinde kilitleme işlemi yapılmış paralar için belirli oranlarda ödül coin verilir. Mantığı, bankaların faiz mantığına benzerdir. 
Stake işleminin amacı, sistem içinde herkesin aynı anda işlem yaparak oluşturacağı yoğunluğu biraz da olsa azaltmaktır. 

Bazı analistleri staking işleminin piyasada bulunan toplam kripto para miktarını azaltması nedeniyle arz talep dengesini değiştirmesiyle fiyatını arttıracağı görüşünü savunmuşlardır. Bir süre stake edilen para, değerlenme durumunda bozdurulabilir veya başka bir para birimi alımı yapılarak daha yüksek kar edilebilir. 

Stake Nasıl Yapılır? 

Staking işlemi, Binance piyasası üzerinden yapılır. Üyelerin yapması gereken tek şey staking emri vermektir. Para aktarımları ve diğer sistemsel olaylar otomatik olarak gerçekleşir. 
Binance, kişilerden paralarını stake etmek için herhangi bir ücret almaz. Bunun yanında; EOS, TROY, TRON, NEO, ALGO, VET, ATOM, ONT gibi birçok kripto para birimini destekler. Staking işlemi kişilerin istekleri doğrultusunda bu para birimleriyle de sağlanabilir. 

Cold Staking Nedir? 

Cold ya da soğuk staking işlemi, kişilerin donanım cüzdanlarında tuttuğu paraların madenciliğini yapabilmesidir. Varlıkların soğuk cüzdan da denen donanım cüzdanda durması 3. Kişilerin erişimi açısından güvenlik sağlar. Kişinin emek harcamadan madencilik işlemi yapılması da kullanıcıya ekstra ödüller kazandırır. Bu yöntem, yüksek yatırımları bulunan kişiler tarafından daha çok tercih edilir. 

Staking İçinde Ödüller Nasıl Dağıtılır? 

Staking ödüllerinin oranı, madenciliği yapılan kripto paranın piyasadaki hareketine göre değişiklik gösterir,durağanlığı olmadığı için net bir rakam verilmez. Her kripto para, kendi piyasası içinde olabilecek enflasyona karşı durmak için staking için yüksek yüzdelerde ödül sağlamaz. 

Yorumlar (0)