Bir Havayolu Şirketi Daha Koronavirüse Yenik Düştü! 3 Bin Kişi İşten Çıkarılacak!

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği havacılık sektöründe, dünyaca ünlü pek çok hava yolu şirketi zarar etmeye başladı. Ekonomik uçuşları ile bilinen Ryanair şirketi bu süreçte birtakım kararlar almak zorunda kaldı. 3 bin kişinin işten çıkarılması ve kalan çalışanların maaşlarının düşürülmesi planlanıyor.

Bir Havayolu Şirketi Daha Koronavirüse Yenik Düştü! 3 Bin Kişi İşten Çıkarılacak!

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında neredeyse tüm uçak seferleri iptal edildi. Henüz uçuşlar başlamamışken pek çok hava yolu şirketi büyük zararlar yaşamaya başladılar. İrlanda merkezli bir hava yolu şirketi olan Ryanair ise bu süreçte en ekonomik uçuş imkanı sunan şirketlerden biri olarak ifade ediliyor. Şirket son dönemlerde koronavirüs salgını nedeniyle oldukça zor günler yaşıyor.

Şirketin yaşamış olduğu ekonomik daralmayı tolere edemedikleri ve bu sebepten dolayı çalışanlardan büyük bir kısmının işten çıkarılacağı belirtildi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında 3 bin kişinin işten çıkarılmasına karar verildi. Geriye kalan çalışanlara ise kriz sona erene kadar ücretsiz izine çıkarılacakları için maaş ödenmeyecek. Bunun yanı sıra işe başladıktan sonra çalışanların maaşlarının yüzde 20 oranında düşürülmesi planlanıyor.

Şirket CEO’sunun Maaşı Yarı Yarıya Düşürülecek!

Şirketin üst yöneticisi olan Michael O’Leary’nin maaşının da bu süreçte bazı kısıtlamalardan etkileneceği öğrenildi. Şirket CEO’sunun maaşının gelecek yıl Nisan ayına kadar yüzde 50 oranında azaltılmasına karar verildi. Bir süre önce salgın öngörülemediği için verilen yeni uçak siparişleri de iptal edilecek. Bu konu hakkında şirket ve Boeing arasında görüşmeler devam ediyor.

Dev havayolu bünyesinde yaklaşık 17 bin 500 kişinin çalıştığı belirlendi. Daha önce İspanyol hava yolu şirketi British Airways’te zararları karşılamak ve süreci toparlamak için 12 bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı. Süreçten en fazla etkilenen hava yolu şirketleri bu dönemde bir an önce uçuşların açılmasını ve eski yoğun günlere dönmeyi bekliyor.  

Yorumlar (0)