Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak Tanıyan El Salvador'a IMF'den 1 Milyar Dolarlık Rest!

Kripto para piyasaları için El Salvador merkezli çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Devletlerin tanımadığı kripto paralar bu anlamda yasal zemin bulamazken El Salvador'un Bitcoin'i yasal olarak tanıyıp resmi para birimi olarak kabul etmesi dünya finans piyasalarını karıştırdı. IMF de devreye girerek El Salvador'un bu kararına karşı çıktı. 

Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak Tanıyan El Salvador'a IMF'den 1 Milyar Dolarlık Rest!

Dünya finans piyasalarının en genç aktörü olan kripto paralar her gün tartışılmaya ve yeni krizler içerisinde yer almaya devam ediyor. İşlem hacimleri açısında oldukça büyük bir piyasa haline gelen kripto para birimleri devletler nezdinde yasal zemin bulamıyordu. El Salvador'dan gelen haber ise kripto para piyasalarına bomba gibi düştü. El Salvador kripto para piyasalarının öncü para birimi Bitcoin'i resmi para birimi olarak tanıdı. 

EL SAVADOR'DA BİTCOİN HAMLESİ

El Salvador, Bitcoin'i resmi para birimi olarak tanımasının ardından meseleyi bir adım daha öteye taşıyarak ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yoluyla Bitcoin madenciliği yapılacağını açıkladı.Bu durum Bitcoin yatırımcılarını oldukça memnun ederken hiç de memnun olmayan kesimler de oldu.

IMF KARŞI ÇIKIYOR

El Salvador'un Bitcoin açılımına Uluslararası Para Fonu (IMF) şiddetle karşı çıktı. Bitcoin'in resmi para birimi olarak tanınmasının bazı sorunlar yaratacağını düşünen IMF bu ülkenin Bitcoin kararını gözden geçirmesini istedi. 

IMF Sözcüsü Gerry Rice bir açıklama yaparak, “Bitcoin'in resmi para birimi olarak kabul edilmesi öyle hemen alınabilecek bir karar değil. Bu durum makroekonomik, finansal ve yasak sorunlara neden oluyor. Biz IMF olarak gelişmeleri çok yakından takip edip görüşmeler yapıyoruz. El Salvador bu kararı gözden geçirmelidir.” dedi. 

El Salvador, Bitcoin hamlesi ile dünyada kripto paraların merkezi olan ülke olmak istiyor. Bu maksatla karar alındı ama IMF bu duruma karşı çıkıyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bu kararından dönmeyeceğini açıklaması ise krizin ne denli büyük olduğunu ortaya koydu. 

1 MİLYAR DOLARLIK KOZ

IMF ile El Salvador arasında 1 Milyar dolar tutarında bir program için görüşmelerin sürdüğü biliniyor. Bitcoin krizinde IMF bu 1 milyar dolarlık programı El Salvador'a karşı koz olarak kullanacak.

Yorumlar (0)