Bitcoin Rekoru Yarım Kaldı

ABD’de Covid-19 salgının etkilerine karşı oluşturulan ekonomik teşvik paketinin meclis, senato ve Başkan Biden tarafından imzalanması Bitcoin grafiklerinde hareketliliğe neden oldu.

Bitcoin Rekoru Yarım Kaldı
Paketin ardından Bitcoin’in 61.000 seviyesine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Tarihi zirvede yatırımcılarının yüzünü güldüren Bitcoin Hindistan’ın kripto paraları yasaklayacağına yönelik ortaya atılan iddia sonucunda 56.000 dolar seviyesine sert bir iniş yaptı.

Kripto paraları yasaklayacağı haberi ile gündemde yer alan dünyanın en büyük beşinci ekonomisinin sahibi Hindistan’da hazırlanan yasa teklifi kripto para piyasalarında satışa neden oldu. Hazırlanan yasa tasarısı ile Hindistan’da kripto para birimi bulunduranlar, kripto para ile işlem yapanlar, kripto paranın madenciliğini yapanlar ve yeni para birimi oluşturanlar ile kripto varlıkları transfer edenler hakkında cezai işlem uygulanmasına karar verildi.

Yasa Tasarısı Kripto Para Piyasası’nda Satışlara Neden Oldu

Cezai işlem öngören yasa tasarısı sonrası Hindistan’da kripto para piyasalarında satışlar görülmeye başladı. Kripto birimler düşüş yaşadı. Bitcoin görülen yüzde 8,5’lik düşüş ile 55.611 seviyesine gerilerken en çok bilinen kripto birimlerinin başında gelen Etherium da yaşadığı düşüş ile birlikte yüzde 7 değer kaybederek 1.764 seviyesine geriledi. Dogecoin ise yüzde 8,4 oranında değer kaybetti.

Dün 16.50 saatlerinde Bitcoin’in yeniden 57.000 dolar üzerine çıkmasına rağmen piyasa bakımına ilk 100 içinde olan kripto değerlerde yaklaşık yüzde 14 azalış yaşandı. Toplam piyasa değerlendirmesi cumartesi gününden bugüne yaklaşık 165 milyar kayıp yaşadı.

Tasarının Etkisi 2 Gün İçinde Netleşecek

Ani ve beklenmedik piyasa hareketleri ile heyecanlandıran Bitcoin, 1 hafta önceki piyasa değerine oranla yüzde 11,5 değer kazandı. ABD teşvik paketinin onaylanması ile tarihi zirve olan 61.000 seviyesine yükselen Bitcoin’e Hindistan’da gündemde olan yasa tasarının etkisinin ne olacağı merakla bekleniyor. Uzmanlar bugün yaşanan gerilemede 60.000 barajının geçilmiş olmasının etkili olduğunu belirtti.
Yorumlar (0)