Bitcoin Yatırımı Yapan Tesla'nın Hisseleri Yüzde 30 Oranında Değer Kaybetti!

Kripto para yatırımları ile bilinen Elon Musk yönetimindeki elektrikli araç üretim şirketi Tesla, geçtiğimiz şubat ayında 1,5 milyar dolar Bitcoin yatırımı yaptı.

Bitcoin Yatırımı Yapan Tesla'nın Hisseleri Yüzde 30 Oranında Değer Kaybetti!
Kripto para yatırımları ile bilinen Elon Musk yönetimindeki elektrikli araç üretim şirketi Tesla, geçtiğimiz şubat ayında 1,5 milyar dolar Bitcoin yatırımı yaptı. Bu alım ile Bitcoin fiyatını 60.000 dolara yükselten Tesla, Bitcoin’de görülen yüzde 20 oranındaki kayıp sonrasında yüzde 30 zarar etti. Fiyatı nerdeyse yüzde 400 oranında artış gösteren Bitcoin fiyatlarına karşı milyarderler uyardı. Değişken fiyat artışının devam edeceği belirtilirken Tesla ve MicroStrategy şirketlerinin zararı göz önünde bulundurularak daha temkinli ve dikkatli davranmak gerektiği belirtildi.

Draper, Apple ve Netflix Şirketlerini Uyardı

Tesla’nın yüzde 30 değer kaybı yaşadığına değinen, 30.000 kripto para tokenini 18,7 milyona satın alarak Bitcoin milyarderi olan Tim Draper, enflasyon endişelerinin şirketleri Bitcoin yatırımı yapmaya itebileceğini belirtirken, özellikle Apple ve Netflix teknoloji şirketlerini Tesla ile aynı durumu paylaşmamaları için uyardı. 2021 Montgomery Zirvesinde değerlendirme yapan Draper, Apple şirketini çok fazla nakde sahip olduğunu ve Bitcoin yatırımı sonrası büyük ölçüde zarar edebileceğini ortaya koydu. Elinde yaklaşık 200 milyar dolarlık nakit belirtilen Apple’nin ABD şirketleri arasında en büyük nakit miktarına sahip olduğu ortaya koyuldu. Bu hafta gerçekleştirilen zirvede değerlendirmelerine devam eden Draper, büyük kullanıcı kitlesine sahip olan yayın şirketi Netflix’in de Bitcoin yatırımı yapabileceğini söyledi. Netflix şirketinin CEO’su Reed Hastings’i çok yenilikçi ve yaratıcı bir adam tanımlayan Draper, Hastings’in enflasyona karşı koruma aracı haline gelen Bitcoin üzerinde bir payı olması gerektiğini belirtti.

Yüzde 400 Arttı! 60.000 Dolar Seviyesine Geldi

Bitcoin’in değişken fiyatlarında son dönemde yüzde 400 artış ile 60.000 seviyesine ulaştığı ardından yüzde 20 dolaylarında azaldığını belirtilirken, Bill Gates’in de aralarında yer aldığı milyarderler uyardı. Tesla’nın kar etse de risk altında olduğunu belirten Daniel Ives, Tesla’nın doğruda Bitcoin fiyatıyla bağlı olduğunu söyledi.
Yorumlar (0)