Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun, Len Sassaman Olabileceği Gündemde!

Leung isimli kullanıcı tarafından yazılan makalede Satoshi’nin internette son kez görüldüğü tarihin ise şaşırtıcı bir güne denk geldiği belirtildi.

Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun, Len Sassaman Olabileceği Gündemde!
Leung isimli kullanıcı tarafından yazılan makalede Satoshi’nin internette son kez görüldüğü tarihin ise şaşırtıcı bir güne denk geldiği belirtildi. Makalede, Sassaman’ın 2011’deki vefatından 2 ay öncesinden 3 Temmuz tarihinde Satoshi’nin internetten son kez işlem yaptığı ve bir daha görülmediği açıklanıyor.

Neden Sassaman İsmi Akıllara Geldi?

Sassaman’ın BTC için temeli meydana getiren açık anahtarlı kriptografinin uzmanı olduğu, TCP/IP protokolünün ortaya çıkmasında İnternet Mühendisliği görevi ile yer aldığı da belirtiliyor. Leung’un açıklamalarına göre, Sassaman PGP şifrelemesini geliştirme işlemi sırasında Network Associates’e katılım sağlayarak, ilk BTC transferini Hal Finney ile gerçekleştirdi. Hal Finney ise Satoshi’nin kimliği bilinmese dahi onunla bağlantılı olduğu kesinleşen tek isim olarak biliniyor.

İkili arasındaki bu yakın ilişki ve işin başlangıç evresindeki yardımlaşmaları ise Sassaman’ın Satoshi olabileceği olasılığını daha da kuvvetlendirdi. Diğer yandan ismin kendi hayatına dair de gizlilik ile ilgili takıntılarının olması, BTC ağının meydana getirilmesini sağlayan ideolojilere oldukça uyumlu görünüyor.

Satoshi ve Sassaman’ın Konumları Aynı Tarihte Uyuştu!

Makalede yer alan bir diğer detay ise BTC’nin üretiminin yapıldığı tarihte Satoshi’nin Avrupa’da bulunması gerektiği ve Sasman’ın ise tam da bu tarihte Belçika’da dijital bir proje üzerinde çalışıyor olması.

Blockchain hakkında yayınlanan ilk makalede ise Satoshi’nin Amerikalı olmasına karşın İngiliz İngilizcesini kullandığı biliniyor. Tüm bu özelliklerin Sassaman’da birleşmesi ve BTC’nin ilk kez oluşturuldu yerde o tarihte Sassaman’ın bulunması onun Satoshi olma olasılığını daha da kuvvetlendirdi.

Satoshi’nin açığa vuran detaylara yer vermesine bağlı olarak kripto para dünyasının gündemine oturan makalede adından söz edine Len Sassaman ise 3 Temmuz 2011 tarihinde 31 yaşındayken intihar ederek hayatına son verdi.

Bu tarihlere yakın bir dönemde ise Satoshi’nin kimliğini açıklamasa dahi internet üzerinden yaptığı açıklamalar olmuştur. Satoshi adlı bir kullanıcı bu tarihe yakın dönemde artık BTC madenciliği yapmayacağını ve BTC yatırımlarına devam etmeyeceği, daha farklı yatırım alanlarına yöneleceğini belirtmişti.
Yorumlar (0)