Bloomberg HT Mart Ayında Açıklanacak 2021 Şubat Ayı Enflasyon Anketi Beklentisi Duyuruldu!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan Şubat ayı enflasyonu için geri sayım başladı.

Bloomberg HT Mart Ayında Açıklanacak 2021 Şubat Ayı Enflasyon Anketi Beklentisi Duyuruldu!
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan Şubat ayı enflasyonu için geri sayım başladı. TÜİK tarafından açıklanacak olan TÜFE TEFE enflasyon rakamları öncesinde Bloomberg HT enflasyon tahmini beklentisi anketi sonuçları açıklandı.

TÜİK TEFE TÜFE ŞUBAT 2021 ENFLASYONU VE MART AYI RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Ülkemizde enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından aylık olarak açıklanmakta olup her ay takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde ilan edilmektedir. Bu kapsamda Şubat ayı enflasyonu rakamları da Mart ayının ilk haftası içerisinde yer alan 3 Mart 2021 Çarşamba günü kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek.

Şubat ayı enflasyonu rakamları kurumun resmi internet sitesi üzerinden saat 11:00 itibari ile duyurulacak. Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması rakamı aynı zamanda ev sahipleri ve kiracılar tarafından Mart ayı resmi kira artışı zam oranı olarak uygulanacak.

EKONOMİSTLERİN ŞUBAT AYI ENFLASYONU TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Bloomberg HT tarafından açıklanan rakamlara göre Şubat ayında yıllık TÜFE ortalaması yüzde 15.50 oranında aylık ise yüzde 0.8 oranında artış göstereceği yönünde gerçekleşti. Bloomberg HT anketine katılan 17 ekonomistin medyan beklentisi aylık yüzde 0.8 olarak açıklanırken en yüksek beklenti aylık bazda yüzde 1.71 artış göstermesini; yıllık bazda yüzde 16.5 oldu. Hatırlanacağı üzere Ocak ayında TÜFE yıllık bazda rakamlar yüzde 14.97 oranında artarken aylık bazda yaşanan yükseliş ise yüzde 1.68 olarak gerçekleşmişti.
Yorumlar (0)