Boğazımıza Kadar Borca Battık! Vatandaşın Bankalara Borcu 700 Milyar Sınırını Aştı, Kredi Çekerek Kredi Kartı Borcu Mu Ödendi?

Özellikle de korana virüs salgını döneminde kamu bankaları üzerinden verilen düşük faizli krediler sonrasında vatandaşın bankalara olan borcu deyim yerindeyse gırtlağı aştı.

Boğazımıza Kadar Borca Battık! Vatandaşın Bankalara Borcu 700 Milyar Sınırını Aştı, Kredi Çekerek Kredi Kartı Borcu Mu Ödendi?

Özellikle de korana virüs salgını döneminde kamu bankaları üzerinden verilen düşük faizli krediler sonrasında vatandaşın bankalara olan borcu deyim yerindeyse gırtlağı aştı. Bankalara olan kredi borcu toplamı 700 milyar sınırını aşarken, yaşanan artış borcun borçla ödenmesi şeklinde yorumlandı. Detaylar haberimizde...

Bankaların kredi alacakları 700 milyar sınırına ulaşarak büyük bir rekora imza attı. Yaşanan artış hakkında CHP Meclis Grubu bir araştırma raporu yayımladı ve artışın ana nedeninin borcun borçla kapatılması olduğu iddia edildi. KORANA VİRÜS DÖNEMİNDE KREDİ TALEBİ PATLADI, VATANDAŞ KREDİ KARTI BORCU İÇİN KREDİ ÇEKTİKorana virüs salgını döneminde vatandaşın kredi talebi artarken bundaki en büyük pay kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 6 ay ertelemeli bireysel temel ihtiyaç destek kredisi kampayası oldu. Düşük faizli kredinin 6 ay erteleme ile verilmesi borç içinde çırpanan kira, elektrik, su, doğalgaz ve kredi kartı borcu olan vatandaşın yoğun kredi talebinde bulunmasına neden oldu. Konu hakkında CHP tarafından yayımlanan raporda “İç talebin azaldığı, vatandaşın eve kapandığı bir dönemde alınan tüketici kredilerinin önemli bir kısmının birikmiş kredi kartı borçlarının kapatılmasında kullanıldığı tahmin ediliyor. Vatandaş borcu borçla döndürüyor” ifadeleri ile duruma dikkat çekildi. Türkiye'de 19-26 Haziran 2020 tarihleri arasında ihtiyaç kredileri 13,1 milyar liralık artış gösterirken kredi kartı borcu miktarı ise 3,3 milyar liralık artış gösterdi. 2020 yılından bu yana yaşanan artış ise 110,1 milyar lira seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Türkiye'de yaşayan bireylerin bankalara 26 Haziran 2020 tarihi itibari ile 587 milyar liralık tüketici kredisi ve 113,5 milyar liralık kredi kartı borcu olmak üzere toplam 700,6 milyarlık kredi borcu bulunuyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)