Borç Yapılandırma Onaylandı! KYK Borç Yapılandırma e-Devlet GİB İnternet Başvuru Linki

TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylama sonucunda borç yapılandırma düzenlemesi kabul edildi.

Borç Yapılandırma Onaylandı! KYK Borç Yapılandırma e-Devlet GİB İnternet Başvuru Linki

TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylama sonucunda borç yapılandırma düzenlemesi kabul edildi. Bu düzenleme kapsamında devlete borcu olan vatandaşlar borçlarını ister yapılandırarak uzun vadede kolay ödeme fırsatından yararlanacaklar isteyenler ise peşin ödeme imkanları faiz borçlarından kurtulacaklar. Bu fırsatlardan yararlanarak KYK borçlarını ödemek isteyenler ise başvurularını internet üzerinden yapabilecekler. KYK borç yapılandırma başvurularının nereden, nasıl ve hangi internet adreslerinden yapılacağını adım adım aktarıyoruz.

Borç yapılandırma kanun teklifine ilişkin en merak edilen maddelerden birisi de KYK Öğrenim Kredisi Borçlarının yapılandırılmasına dair olan düzenlemeydi. Milyonlarca mezun vatandaşın ekonomik anlamda önünü görmesine engel olan bu borçlar için hükümet beklenen adımı atmış oldu. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen düzenleme en kısa sürede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masasına gelecek.BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURULARININ YAPILACAĞI İNTERNET SİTELERİBorç yapılandırma başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar için çeşitli başvuru yöntemleri olacak. Vatandaşlar borçlarını internet üzerinden çok kolay bir şekilde istedikleri ödeme planına göre yapılandırabilecekler. Başvurular için iki farklı platform kullanılabilecek. e-Devlet ve GİB üzerinden yapılandırma başvuru işlemleriBorcu olan vatandaşlar borçlarını e-Devlet sistemi üzerinden yapılandırabilecekler. e-Devlet sistemine kendi bilgileri ile giriş yapan vatandaşlar daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmetlerine ulaşacaklar. Bu hizmetler üzerinden borç ödeme sorgulama yapılandırma sekmesinden kendi tercih ettikleri şekilde yapılandırma başvurusunda bulunacaklar. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın GİB sitesi üzerinden başvuru yapacak kurumun resmi sitesine gidecekler. Burada düzenlemenin resmi gazetede yayımlanmasının ardından sunulacak olan borç yapılandırma sekmesi üzerinden borçlarını yapılandırabilecekler. GİB'in internet sitesine girişlerde e-Devlet giriş bilgileri kullanılabiliyor. 

BAŞVURU YAPILANDIRMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?KYK Borçlarının yapılandırılması işleminde ilk aşama tamamlandı. TBMM Genel Kurulu'nda maddelerin onaylanmasının ardından ikinci aşama başlayacak. İkinci aşamada düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlemeyi onaylarsa üçüncü aşama başlayacak. Onayın ardından karar Resmi Gazete'de yayımlanacak ve borç yapılandırma başvuruları açılacak.Emlak365.com


Yorumlar (0)