Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırma Şansı için Son Birkaç Gün

Kamuya olan borçları yeniden yapılandırması noktasında 31 Mart kritik önem taşıyor. Vatandaşların borçlarının ilk taksitlerini bu tarihe kadar ödemeleri gerekiyor. İşte kamu borçları için kritik tarih olan 31 Mart ve detayları.

Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırma Şansı için Son Birkaç Gün
Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında başvuruda bulunan vatandaşların, borçlarının ilk iki taksitlerini ödemeleri için süreç doluyor. Daha önceki dönemde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan ödeme planına göre taksit ödemeleri için kritik tarih 31 Mart.

31 MART KRİTİK TARİH

Kamu borcu olup düzenleme kapsamında yapılandırma yapan vatandaşların, yapılandırma haklarının devam etmesi için birinci ve ikinci taksiti zamanında ödemeleri gerekiyor. GİB tarafından daha önceki dönemde ilan edilen düzenlemeye göre, bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde de kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.

Yapılandırmanın ilk taksitinin süresi içerinde ödenmesi durumunda ise ek olanaklar sağlanacaklar. Buna göre ödemelerini zamanında yapanlar için kalan borcun tamamının söz konusu tarihe kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacak. Bunun dışında borçların zamanında ödenmesi durumunda Yİ-ÜFE oranı esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 indirim yapılacak.

Peşin Ödeme Seçeneğini Seçenler Dikkat

Yapılandırma kapsamında borçlarını peşin ödemek isteyen ancak henüz ödeme yapamayanlarda yapılandırma haklarını koruyabilirler. Bu çerçevede borçlarını yapılandırıp ödeme yapmayanlar yada eksik ödeme yapanlar yapılandırma hakları bozulmadan borçlarını gecikme zammıyla 31 Mart'a kadar ödemeleri için imkan tanınıyor.

YAPILANDIRMA BORÇLARI NASIL ÖDENİR?

Kamu borçları kapsamında yapılandırma olanağından yararlananlar borçlarını iki farklı şekilde ödeyebilirler. Birincisi ilgili vergi dairlerine giderek ödemeler şahsen yapılabilir. Bir diğer ödeme seçeneği ise Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet vergi dairesi sistemi üzerinden online ödeme seçeneği. Vatandaşlar kuruma gitmeden ödemelerini web üzerinden yapabilirler.
Yorumlar (0)