Borcu Olanlara Büyük Müjde! Borç Yapılandırması İçin Kapsam Genişletildi, O Borçlar İçinde Yapılandırma Fırsatı Sunuldu

Vergi ve SGK prim borcu affı beklentileri sonrasında AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi ile faizlerin silindiği yapılandırma paketi müjdesi verildi.

Borcu Olanlara Büyük Müjde! Borç Yapılandırması İçin Kapsam Genişletildi, O Borçlar İçinde Yapılandırma Fırsatı Sunuldu

Vergi ve SGK prim borcu affı beklentileri sonrasında AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi ile faizlerin silindiği yapılandırma paketi müjdesi verildi. Meclis Genel Kurulu bünyesinde yapılan görüşmelerde kanun maddeleri hızla kabul edilirken borcu olan vatandaşa müjdeli haber verildi ve yapılandırma kapsamı genişletildi. Borç yapılandırma hangi paketleri kapsıyor, emlak vergisi affı borç yapılandırması var mı, hangi borçlara af ve yapılandırma var, borç yapılandırması nedir?

Borç yapılandırması paketinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken Meclis çatısı altında da kanun maddeleri bir bir kabul ediliyor. Görüşülen yasa kapsamında yeni bir müjde daha verildi ve borç yapılandırmanın kapsamı genişletildi. VERGİ VE SGK PRİM BORÇLARINA AF BEKLENTİSİ YAPILANDIRMA MÜJDESİNE DÖNÜŞTÜ! BORÇ YAPILANDIRMA NEDİR?Korona virüs salgını döneminde zorunlu karantina tedbirleri kapsamında işyerlerinin uzun süre kapalı kalması binlerce esnafın ve işverinin SGK prim borcu ve vergi borçları için ödeme zorluğuna düşmesine neden olmuştu. Yaşanan süreçte vatandaş SGK prim borcu ve vergi affı müjdesi beklemiş, korona virüsün mücbir sebep sayılarak af çıkarılmasını talep etmişti. Gelen yoğun talep üzerine AK Parti tarafından af yerine yapılandırma çalışmaları başlatılmıştı.Mecliste görüşmelere devam edilen kanun teklifi kapsamında AK Parti tarafından verilen teklif kapsamında tarım kredi kooperatiflerine borcu olan çiftçiler ile kredi kullanan orman köylüleri de yapılandırma kapsamına alındı ve borç yapılandırmanın kapsamı genişletildi. Sunulan haktan yararlanan kişilerin ilk taksit ödemeleri Kasım 2021 itibari ile başlayacak ve 3 eşit taksit halinde ödenebilecek. Buna ek olarak Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, trafik cezası, vergi borçları, SGK prim borcu, gümrük vergisi borçları da yapılandırma kapsamına alınmıştı. KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ile Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun maddeleri de şimdiye kadar yapılan meclis görüşmeleri kapsamında çoğunluk oyları ile kabul ederek meclisten geçirilmiş oldu.

Süreç hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek isterseniz;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ VERGİ YAPILANDIRMASI İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK, İLK TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?Söz konusu yasa tasarısı üzerinde meclis görüşmeleri halen devam ederken bu görüşmelerin tamamlanması, kanunun meclis tarafından onaylanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete ile yayımlanması ile beraber resmen yürürlüğe girmiş olacak. En geç Aralık ayı başına kadar tüm bu işlemlerin tamanlanması ve 31 Aralık tarihine kadar yapılandırma için vatandaşın başvuru yapması şartı aranacak. Borçlar 18 eşit taksit halinde ödenecek ve isteyen vatandaşlar 2 ayda bir ödeme yapma imkanından yararlanabilecek. İlk taksit ödeme tarihinde peşin ödeme yapan kişiler için faizlerin tamamen silinmesi imkanı da sunulacak. İlk taksit ödemeleri şu anda yapılan planlamaya göre 2021 yılının Ocak ayında başlayacak.  Emlak365.com


Yorumlar (0)