Borcu Olanlara Yeniden Yapılandırma Müjdesi, Meclisten Geçti! Borç Yapılandırma Ne Zaman Başlıyor?

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi mecliste yapılan görüşmeler sonrasında çoğunluk oyu ile onaylanarak meclisten geçirildi. Halk arasında yeniden yapılandırma kanunu olarak ta anılan yasa teklifi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) olan bazı borçlar yapılandırma kapsamına alındı. Peki, hangi borçlar yapılandırmaya giriyor, yeniden yapılandırma neleri kapsıyor?

Borcu Olanlara Yeniden Yapılandırma Müjdesi, Meclisten Geçti! Borç Yapılandırma Ne Zaman Başlıyor?

Gündemde yeniden yapılandırma kanunu olarak anılan ve AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanarak meclise sunulan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi üzerinde yapılan görüşmeler tamamlanarak mecliste kabul edildi. 

HANGİ BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRMAYA GİRİYOR, BORÇ YAPILANDIRMA KANUNU KAPSAMINA GİREN VE YAPILANDIRMAYA GİRMEYEN VERGİLER BORÇLAR HANGİLERİ?

Mecliste yapılan mesai ile üzerindeki görüşmeler tamamlanan yeniden yapılandırma kanunu ile kapsam konusu da merak konusu olmuştu. AK Parti milletvekillerinin imzası ile meclise sunulan kanun teklifinde Vergi Usul Kanunu üzerinde yapılan değişikilklikler ile birlikte Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB), İl Özel İdareleri ve Belediyelere ait olan bazı borçların yeniden yapılandırma kapsamına alınmasına olanak sağlanmış oldu. 

Ancak vatandaşlara düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları ile tütün mamullerinin kullanımı nedeni ile kesilen idari para cezaları ve Koronavirüs salgını ile mücadele nedeni ile kesilen maske cezaları, sokağa çıkma yasağı para cezası gibi cezalar kanun kapsamı dışında tutuldu. 30 Nisan 2021 tarihi ve öncesinde kesilmiş olması şartı ile;

MTV vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları (2021 yılı için tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksidi hariç olmak üzere), 

Vergi Usul Kanunu kapsamına giren ve beyana dayanan vergilere ilişkin vergilere ait olan beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zammı, 

Yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları, idari para cezaları,

SGK'nın 2021 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

İsteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları için 2021 yılı Nisan ayı ve öncesine ait olan rakamlar yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Listenin tamamına ve yapılandırma kanunun tam metnine ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

YENİDEN YAPILANDIRMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Meclisten geçen kanun teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan kanun teklifi Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girecek ve başvuru süreci başlatılmış olacak.

Yorumlar (0)