Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Gün Sonu Rakamları Ve 30 Nisan 2021 Cuma Borsa Yorumları

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Nisan ayı toplantısında çıkan ve piyasa beklentileriyle örtüşen faiz kararı Borsa İstanbul'a pozitif etki yaptı. Borsa İstanbul günü yüzde 1,13 değer kazanımı ile kapattı. 

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Gün Sonu Rakamları Ve 30 Nisan 2021 Cuma Borsa Yorumları

Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde günlük işlemler sona erdi. Bugün BIST 100 endeksinde yüzde 1.13 oranında değer kazanımı gerçekleşti. BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 15,60 puan arttı. Endeksin toplam işlem hacmi ise 11,7 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bu miktarın önceki haftalara göre biraz düşük olduğu belirtildi. 

BANKACILIK ENDEKSİ BIST 100'Ü SIRTLADI

BIST 100 endeksinin yükünü uzun bir dönemdir sırtlayan bankacılık endeksinde bugün yüzde 1,01 oranında değer kazanımı gerçekleşti. Ayrıca güçlü endeksler arasında gösterilen holding endeksinde de yüzde 1,59 değer kazanımı oldu. Sektör endeksleri içerisinde en çok kazandıran endeks ise bugün finansal kiralama faktoring oldu. Bu endeksde yüzde 5,66 oranında değer artışı gerçekleşti. Günün en çok kaybettiren endeksi ise zor günler geçirmeye devam eden turizm oldu. Turizm hisseleri bugün yüzde 0,52 oranında değer keybetti. 

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi gün sonu değerlendirmelerşini yapan analistler ortak bir noktaya dikkat çektiler. Küresel pay piyasalarında inişli ve çıkışlı bir grafiğin izlendiği günde Borsa İstanbul BIST 100 endeksi bankacılık hisselerinin liderliğinde yükseldi ve diğer borsalardan pozitif ayrıştı. Bankacılı khisseleri yine BIST 100 endeksinin kurtarıcısı olduğunu ifade eden analistler bu yönde borsa yorumlarında bulundular. 

BORSA İSTANBUL BIST 100 ENDEKSİ 30 NİSAN 2021 CUMA YORUMLARI

Analistler BIST 100 endeksi için takip edilmesi gereken seviyeleri de açıkladılar. Buna göre endeksin yarın 1.400 puanın üzerinde kalmak için hareket edeceği bildirildi. Bu seviyede tutunma gerçekleşirse o zaman temeli sağlam bir yükseliş hareketinin beklenebileceği bildirildi. 

Borsa istanbul BIST 100 endeksi için analistler yarın takip edilmesi gereken verileri de açıkladılar. Buna göre Japonya'da sanayi üretimi ve enflasyon rakamları, Çin ve Japonya'da imalat sanayı Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) rakamları, Almanya ve Euro bölgesindeki büyüme rakamlarının takip edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca analistler şirketlerin finansal raporlarının da yatırımcıların kararlarında belirleyici olacağının altını çizdiler.

Yorumlar (0)