Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Günü Azalan Risk İştahı Nedeniyle Kayıpla Kapattı

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde gün sonu verileri geldi. 11 mayıs 2021 Salı günü işlemlerine göre Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 1,10 değer kaybı ile günü kapattı.

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Günü Azalan Risk İştahı Nedeniyle Kayıpla Kapattı

Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı merkezlerden olan Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 11 Mayıs 2021 Salı günü işlemleri sona erdi. İşlemlerin başlangıcı ile kapanışı arasında BIST 100 endeksinde yüzde 1,10 oranında değer kaybı meydana geldi. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günü 1.44,87 puandan kapatarak günlük 16,04 puan azalma kaydetti. Toplam işlem hacminin ise 18,1 Milyar TL olduğu bildirildi.

BIST 100 ENDEKSİNDE DÜŞÜŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günlük analizine göre bankacılık endeksinde yüzde 1,70 ve holding endeksinde yüzde 1,29 değer kaybı yaşandı. BIST 100 endeksini en ağır durumlarda dahi ayakta tutmayı başarabilen bu iki endekste meydana gelen değer kaybı tüm endeksleri etkileyerek negatif görüntünün yayılmasına neden oldu.

Sektör endeksleri arasında Borsa İstanbul BIST 100'de bugün tek kazanç getiren yüzde 0,48'lik değer artışı ile gıda, içecek endeksi oldu. En çok kaybettiren endeks ise finansal kiralama, faktoring olarak açıklandı. Bu endekste günlük kayıp yüzde 4,32 ile gerçekleşti. Bu kayıp tüm sektör hisselerinin ortalamalarını ifade ederken yatırımcıların gün boyu panik içerisinde işlem yaptıkları gözlemlendi.

AZALAN RİSK İŞTAHI BORSALARDA SATICILI İŞLEMLERİ ARTTIRDI

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi için analistler genel değerlendirmelerde bulundular. Analistlere göre değer kayıplarının gerekçesi artan küresel enflasyon riskleri ile azalan risk iştahı olduğu bildirildi. Dünya borsalarında bu nedenden dolayı bugün satıcılı işlemlerin hakim unsur olduğu belirtildi.

Analistler yarın için Borsa İstanbul BIST 100 endeksine dair öngörülerini de paylaştılar. Yarın yurt içi konut satış istatistikleri, yurt dışında ise ABD ve Almanya enfasyon rakamları veri akışlarının takip edileceği bildirildi. Ayrıca yarın gün boyunca Euro Bölgesi sanayi üretimi, İngiltere büyüme rakamları ve FED yetkililerinin açıklamalarının da piyasaların şekillenmesinde önemli olacağı duyuruldu.

Borsa İstanbul'da Ramazan Bayramı nedeniyle yarım günlük işlem yapılacak. 12 Mayıs Çarşamba günü saat 12:40'a kadar açık olacak olan Borsa İstanbul ardından 17 Mayıs sabahına kadar tatile girecek.

Yorumlar (0)