Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Günü Nasıl Kapattı?

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin gün sonu rakamları geldi. 14 Nisan 2021 perşembe günü BIST 100 endeksinde yüzde 2,24 değer kazanımı gerçekleşti.

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Günü Nasıl Kapattı?
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi bugün yüzde 2,24 oranından değer kazandı. Endeks günü 1.409,19 puandan kapattı. Dün meydana gelen düşüşün ardından bugün gerçekleştirilen yükseliş ile BIST 100 endeksinde toparlanma hareketleri takip edildi.

BORSA İSTANBUL BIST 100 ENDEKSİNDE TOPARLANMA EĞİLİMİ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde önceki kapanışa göre 30,82 puan yükseliş gerçekleşti. BIST 100 endeksinde toplam işlem hacmi ise 16,6 milyar lira seviyesinde oldu. Dün ise BIST 100 endeksinde toplam işlem hacmi 19 milyar lira seviyesini aşmıştı.

SPOR ENDEKSİ KAYBETTİRDİ

Borsa İstanbul'da endeksler arası günlük değerler de merak ediliyor. Bankacılık endeksi günü kazançla kapatan endeksler arasında yer aldı. Bankacılık endeksinde günlük yükseliş yüzde 3,57 oranında oldu. Diğer kazançlı endeks ise holding endeksi oldu. Holding endeksinde yer alan hisselerin günlük ortalama kazancı yüzde 2,65 ile gerçekleşti. Sektör endeksleri içerisinde ise en fazla kazanç yüzde 4,78 oranı ile taş toprakta meydana geldi. Günün en çok kaybettiren endeksi ise spor endeksi oldu. Spor endeksi bir süredir yatırımcılarına ciddi kazançlar sağlamıştı. Ancak bugün spor endeksinde yüzde 7,06 oranında kayıp meydana geldi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi analistleri bugün meydana gelen yükseliş yönlü hareketin küresel pay piyasalarındaki alıcılı seyre paralel olduğunu belirtiler. Ayrıca teknik açıdan BIST 100 endeksinde direnç konumunun 1.440 puan seviyesi olduğunu belirterek destek seviyesinin ise 1.360 puan olduğunu öne sürdüler.

NİSAN AYI FAİZ KARARINA DİKKAT!

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde yarın hareketli bir gün yaşanması bekleniyor. Türkiye ekonomisinin kilitlenmiş olduğu Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Nisan ayı toplantısı yarın yapılacak. Bu toplantıda Nisan ayı faiz kararı açıklanacak. Bu karara göre özellikle Borsa İstanbul'da küresel kaynaklı yeni sermaye girişleri veya sermaye çıkışları olabilecek. Bu nedenle BIST 100 endeksi de diğer piyasalar gibi Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yönetimindeki Para Politikaları Kurulu'nun vereceği karara odaklandı.
Yorumlar (0)