Borsa İstanbul BIST 100 Endeksinde Gün Ortası En Fazla Yükselen Ve Düşen Hisseler Belli Oldu

Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yeni haftada da düşüş trendini sürdürüyor. Bugün BIST 100 endeksinde gün ortası en fazla yükselen ve en fazla düşen hisseler neler oldu?

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksinde Gün Ortası En Fazla Yükselen Ve Düşen Hisseler Belli Oldu
Borsa İstanbul BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatmıştı. Cuma günü BIST 100 endeksi 1.393 puanla haftayı kapattı. Yeni haftaya ise endeks yatay bir açılış yaptı. Günün devamında ise BIST 100 endeksinde yön aşağıya doğru çevrildi. Günün ilk yarısında endeks en düşük 1.374 puanı gördükten sonra 1.385 puana yükseldi.

Borsa İstanbul endekslerinde haftanın ilk işlem gününde kayıplar yaşanırken en sert düşüşler yüzde 4 ile BIST Turizm ve yüzde 2,5 ile BIST Odun, Kağıt & Baskı taraflarında görüldü. Endeksler arasında ise BIST Yiyecek & İçeçecek ile BIST Toptan Satış & Perakende Ticaret pozitif anlamda diğerlerinden ayrıştı.

KISITLAMALAR ETKİLİ OLACAK

Dünyada artışa geçen koronavirüs vaka sayıları piyasalarda bir tedirginliğe neden oluyor. Borsa İstanbul da bu tedirginlikten payına düşeni almaya başladı. Bugün yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısı ve yarın kabine toplantısında alınacak kararlar dikkatle takip ediliyor. Yeni kısıtlama kararları alınması ihtimali hisselerin değerlerinde etkili oluyor. Pandemiden olumsuz etkilenen seyahat hisselerinde gerileme olurken gıda ve perakende hisselerinde ise yükselişler yaşanmaya devam ediyor.

BANKACILIK ENDEKSİNİN KAYIPLARI ARTIYOR

Bugün BIST 100 endeksinde BIST Sanayi ve BIST Bankalar tarafında satış işlemleri yapılıyor. Sanayi satışları bankaların satışlarını gün ortasında geçti. Nisan ayı ortalamasına göre sanayi kazançları yüzde 1'in altına geriledi. Bankaların kayıpları ise yüzde 1'e yaklaştı. 2021 ortalaması ele alındığında ise sanayi getirisi yüzde 1 ve bankacılık kaybı yüzde 31 oldu.

BUGÜN BORSA İSTANBUL BIST 100 ENDEKSİNDE EN FAZLA YÜKSELEN 5 HİSSE

-DIRIT (Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ)
-TKURU (Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ)
-UTPYA (Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik AŞ)
-YAPRK (Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret AŞ)
-BJKAS (Beşiktaş futbol yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ)

BUGÜN BORSA İSTANBUL BIST 100 ENDEKSİNDE EN FAZLA DÜŞEN 5 HİSSE

-SONME (Sözmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi AŞ)
-BRKO (Birko Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret ve Sanayi AŞ)
-ETYAT (Euro Trend Yatırım Ortaklığı AŞ)
-SNPAM (Sönmez Pamuklu Sanayi AŞ)
-MERIT (Merit Turizm Yatırım Ve İşletme AŞ)
Yorumlar (0)