Borsa İstanbul Hafta Başında Yükselişe Geçti! En Başarılı Hisseler Belli Oldu!

15 Şubat tarihiyle birlikte BİST 100, 12,68 puan ve %0,82 değer kazanımı ile 1.551,12 puana yükseliş yaptı.

Borsa İstanbul Hafta Başında Yükselişe Geçti! En Başarılı Hisseler Belli Oldu!
15 Şubat tarihiyle birlikte BİST 100, 12,68 puan ve %0,82 değer kazanımı ile 1.551,12 puana yükseliş yaptı. BİST 100 Endeksi önceki kapanışa göre %0,82’lik bir artışı kayda geçirdi. Bankacılık endeksi %0,96 ve holding endeksi ise %0,81 değer kazanımı yaşadı. Bütün sektör endeksleri ise artış hareketi ile gündeme geldi.

Sektör Hisselerinin Dağılımı

Bu hafta başında İstanbul Borsası’nda en çok kazandıran %2.65’lik pay ile turizm sektörü olarak değişti. Cuma günü verilerine göre satıcılı bir seyri devam ettiren Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günü 50,46 değer kaybı ile tamamlamıştı. Analistler ABD’deki ekonomik destek paketi ile ilgili gelişmelerin yatırımcılar için hala önem taşıdığını belirttiler.

Asya borsalarının, Japonya’da açıklanan büyüme verilerinin ise beklentileri aşması ardından alıcıların işlem yapmaya başladığı belirtildi. Bugün yurt içinde konut satışları, tarım ürünleri Üretici Fiyat Endeksi analistlerin en yakından takip ettikleri veriler oldu. Avro bölgesi sanayi üretimi, dış ticaret dengesi ele alındığında analistler, teknik açıdan BİST 100 Endeksi için 1.525 puanın destek konumunda olduğunu açıkladılar.

Analistler Ne Diyor?

BİST 100 Endeksine ilişkin yapılan yorumlarda bu alanda yer alan hisselere birkaç hafta öncesinde yatırım gerçekleştirmiş olan kişilerin kar elde ettikleri açıklandı. Bu hafta başında ortaya çıkan verilere bakıldığında hafta devamında BİST 100 endeksi için olumlu bir hava hakim oluyor. Analistler sektör hisselerine yönelik gelen artışın borsa piyasasını desteklediğini vurguladılar. Diğer yandan yatırım işlemleri için en avantajlı hisseler ise turizm firmalarına ait oldu.

15 Şubat verilerine bakıldığında piyasada işlem görme hacmini genişleten turizm sektörü, % 2,65’lik pay ile yatırımcılarına hitap etti. Dolar ve altın cephesinde oluşan hareketler ile karşılaştırıldığında borsa hisselerine yönelimin daha yüksek orada olduğu açıklandı.
Yorumlar (0)