Borsa İstanbul Prim Kazanıyor! Alıcılı Bir Seyir Kayda Geçti!

BİST 100 Endeksi son kapanışta bir önceki kapanışa göre 6,96 puan ve %0,45 değer kazanımı yaşayarak, 1.

Borsa İstanbul Prim Kazanıyor! Alıcılı Bir Seyir Kayda Geçti!
BİST 100 Endeksi son kapanışta bir önceki kapanışa göre 6,96 puan ve %0,45 değer kazanımı yaşayarak, 1.569 puana çıkış yaptı. Bankacılık endeksi ise %0.29 artış sergiledi. Holding endeksi cephesinde %0,64 değer kazanımı tablolara yansıyor. Borsa İstanbul’da genel olarak hisselere yönelik pozitif bir görünüm hakim oldu.

Borsa İstanbul Değer Kazanımları

Borsada son iki gün içinde bütün sektör verileri artarken, yeni güne giriş yapıldığında yatırımcılarına en çok kazandıran %2,66 ile finansal kiralama faktoring oldu. Dün alıcılı bir seyri izleyen Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi, kapanışı ise %1,56 değer kazancı ile yaptı. Kapanış verilerine göre Borsa İstanbul 1.562,49 puana ulaştı.

Analistler ABD ekonomik destek paketine ilişkin hala devam eden beklentiler ve Japonya’da yapılan tahminler ile oryaya çıkan makroekonomik veriler etkisiyle pay piyasasında pozitif yönlü hareketin devam ettiğini belirtiyorlar. Bu durum yatırımcılar tarafında da yankı uyandırıyor. Piyasalara yönelik yapılan genel yatırımlara bakıldığında borsanın daha yüksek oranda tercih edildiği görülüyor.

BİST 100 Endeksi Destek ve Direnç Seviyeleri

Yurt için konut fiyat endeksi, yurtdışı bölgeler ise Avro alanında büyüme hakim oldu. Almanya cephesine bakıldığında ZEW endeksinde ve Amerika’da New York Fed imalat sanayi endeksinde belirli incelemeler yapılması gerektiğini belirten borsa analistleri bu endekslere göre BİST 100 için bir yorum getirileceğini ifade etmişlerdi.

Yurtdışı endekslerin incelenmesi ardından ise BİST 100 Endeksi için 1.570 ve 1.582 seviyelerinin direnç, 1.525 puanın ise destek konumunda olduğu belirtildi. Diğer yandan dolar kur fiyatından 6,92 lira seviyesinin görülmesi ardından BİST 50 ve 100 endekslerine olan yatırım ilgisinin yükseldiği görülüyor.

Dün ve bu sabah yaşanan hareketlere göre alıcı bir seyir BİST 100 Endeksinde ve Borsa İstanbul’da kayda geçerken, doların sabah itibari ile bir düzeltme yaparak 7 lira seviyesini ulaşmasının yaratacağı etki ise gün sonu kapanışında ortaya çıkacak.
Yorumlar (0)