Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı! Yeni Puan Alımları Ne Yönde?

Açılışta BİST 100 endeksi, önceki kapanışla karşılaştırıldığında 5.

Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı! Yeni Puan Alımları Ne Yönde?
Açılışta BİST 100 endeksi, önceki kapanışla karşılaştırıldığında 5.13 puan ile  %0,33 değer kazanırken, 1.511 puana yükseldi. Bankacılık endeksi %0,01 ve holding endeksi %0,18 değer kazandılar. 19 Şubat’a hızlı bir giriş gerçekleştiren Borsa İstanbul yatırımcının dikkatini çekmeye devam ediyor. Özellikle BİST 50 ve 100 endekslerinde değer kazanımları bu hafta geneline hakim oldu.

BİST 100 Endeksinde Son Durum

Borsa İstanbul BİST 100 sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %1,58 ile tekstil olarak değişti. Bu yenilik içinde tekstil endekslerinde en çok kazandıran ise yeni günün lideri deri oldu. Endeksler içinde gerilemeye şahit olan ise %3.77 değer kaybı ile madencilik sektörü oldu.

Dün, sınai endeksi liderliğinde alıcı bir seyir izleyen BİST 100 endeksi, günü önceki kapanış ile karşılaştırma yapıldığında %0,38 artış yaparak, 1,546,41 puan ile tamamlamayı başardı. Analistler bugün sanal ortamda düzenlenecek olan G7 Liderler Zirvesi ve dünya genelinde açıklaması yapılacak olan Satın alma Yöneticileri Endeksi verileri öncesinde küresel piyasalarda karmaşık bir seyrin olacağını belirttiler.

Analistlerin Söylemleri

Analistler, yeni tip Kovid-19 salgınında vaka artış hızı yavaşlarken, mutasyon riskinin ise ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri başlattığını açıklıyorlar. G7 Zirvesinde liderlerin vereceği açıklamaların oldukça önemli olacağını belirten analistler, bugün piyasa kapandıktan sonra yayımlanması beklenen uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesinin de ekonominin gündeme oturduğunu ifade ettiler. Bu değerlendirme özellikle Türk yatırımcıların yeni hareketlerini belirleyecek.

Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesinde genel anlamda değişiklik beklenmediğini dile getiren analistlere rağmen, notun ve görünümünde yükselebileceğini söyleyen analistler de bulunuyor. Ağustos 2020 tarihinden Türkiye kredi notunu durağandan, negatife çeviren değerlendirme, bu kez nasıl bir sonuç açıklayacak merak ediliyor. Analistler bugün yurtiçinde BİST 100 endeksinde 1.525 puanın destek konum olduğunu açıkladılar.
Yorumlar (0)