EKONOMİ

Borsa İstanbul’da 23 Şubat Destek ve Direnç Seviyeleri Açıklandı!

Borsa İstanbul’un bugün gerçekleşen işlemlerine yönelik analistler tarafından açıklan destek ve direnç seviyeleri gündeme yansıdı. Borsa İstanbul’da BİST 100 için 1.582 direnç ve 1.52 puanında destek konumları şekillendi.

Bugün yurtiçinde veri gündeminin sakin olduğu belirtildi. Diğer yandan yurtdışında ise Avro Bölgesinde enflasyon ve ABD’de tüketici güven endeksi, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği sunum gibi gündem maddelerinin yakından takip edileceği açıklandı. Türkiye’de Merkez Bankası açıklaması ardından durumlar durağanken, yurtdışında hareketlilik sürüyor.

BiST 100 Endeksinde Değer Kayıpları

Tüm bu ABD ile ilişkili gelişmelerin ise dolar kuru, altın fiyatları ve borsa üçlüsü arasında tetikleyici bir etki doğurduğu analistler tarafından belirtildi. Dolar kurunda düşüş hakimken, atın fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket mevcut. Borsa İstanbul ise bu sefer dün kapanışını düşüş ile yaparak, belirli hisselerde değer kaybını gündeme getirdi.

Bist 100 Endeksi için ise bugün işlemlerinde 1.570 ve 1.582 seviyeleri direnç, 1.525 puan ise destek konumu olarak açıklandı. Son kapanış verilerini ele alan analistler, BİST 100 Endeksinin son kapanıştan bir önceki kapanışa göre 9.72 puan azaldığını, toplam işlem hacminin ise 34,2 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini be borsada değer kaybının gündeme geldiğini belirttiler.

Bankacılık ve Holding Endeksi

Bankacılık endeksinde %1,98 değer kaybı, holding endeksinde %0,12 değer kazancı son olarak ölçülen değerler oldu. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran %5,89 ilen finansal kiralama, En çok kayba sebep olan ise %4,15 ile madencilik olarak tablolara yansıdı.

Analistler 29 Şubat’ta ABD’nin Temsilciler Meclisi’nde oylaması beklenen ekonomik destek paketine ilişkin beklentilerin ise pay piyasalarını pozitif yönde etkilediğini belirtiyorlar. Diğer yandan emtia fiyatları ve tahvil faizleri artışları ise küresel bazda oluşan pay piyasası popülerliğini törpülüyor. Bu değerlendirmeleri yapan analistler yurtiçinde gündemin sakin olduğunu buna bağlı olarak borsa cephesinde hisse değerlenmelerinin önümüzdeki dönemde sağlanacağını belirttiler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir