Borsa İstanbul’da Son Durum ve Son Kapanış Verileri! Analistler Açıkladı!

GOÜ para birimlerinde karmaşık seyir ise analistlere göre Dolar’/TL’de 7,08 fiyat bandının en önemli sebebi.

Borsa İstanbul’da Son Durum ve Son Kapanış Verileri! Analistler Açıkladı!
GOÜ para birimlerinde karmaşık seyir ise analistlere göre Dolar’/TL’de 7,08 fiyat bandının en önemli sebebi. Diğer yandan Euro fiyatlarında dolar piyasası gelişmelerinden etkilendiği belirtiliyor. Dolar endeksinin 90,13 seviyesinde seyrettiğini belirten borsa analistleri, brent tipi petrol varilinin ise 64 dolar düzeyinden işlemlere katıldığını belirtiyorlar. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışının bulunmadığını son borsa kapanışında ise performansın yüksek olmadığını belirttiler.

Son Kapanışın Etkileri

Son kapanış öncesinde güne pozitif başlayan BİST 100 Endeksinin son kapanışta, 1.560,3 seviyesine yükseliş ardından düşüşe geçerek, %2,11 oranında kayıp ile kapanış yaptığını belirttiler. Bu kayıp ile BİST 100 Endeksinin tablolara yansıyan son durumunda ise 1.517,86 puanla son kapanışı tamamladığı görülüyor.

Türkiye 2 senelik tahvil faizinin ise bir önceki kapanışa göre değişmediğini, tablolarda görülen son veriler içinde %14,89 seviyesinde sabit kaldığını ifade eden analistler, borsayı düşüşte tanımladı. 10y yıllık tahvil faizinde ise 1 baz puanlık artış ile %13,06 seviyesine yükseliş söz konusu oldu.

Mevduat ve Dolar’ın Etkileri

7 sınırının üzerinden güne başlangıç yapan dolar, seans içinde yaptığı minimal artış hareketleri ile borsayı da etkisi altında bırakarak, Türkiye’nin dolar bazlı ve 5 sene vadeli CDS oranının 294 lira seviyesinden işlem görmesine neden oldu. Analistler yurtdışı banka mevduatları ve katılım fonları hariç 1 sene ve 1 senden uzun vadeli mevduat/katılım fonları için zorunluluk karşılık oranının ise %3 olduğunu açıkladılar.

Diğer yandan 1 seneye kadar vadeli olan mevduatlar için ise %4 zorunlu karşılık ve vadesi 6 aya kadar olan mevduatlar için %6 zorunlu karşılık oranlarının şekillendiğini belirttiler. Yurtdışı bankaların da dahil olduğu mevduat ve katılım fonlarında ise zorunlu karşılık oranları 1 yıla kadar olan vadeler için %8 olarak şekillendi. 3 yıl vadeli modellerde ise %5,5 zorunlu karşılık oranı açıklandı.
Yorumlar (0)