Borsa Spekülatörleri Yandı! Resmi Gazete İle Yayımlandı, SPK Bunu Yapanlara En Az 50 Bin TL Para Cezası Verecek!

Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 18 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında hisse senetleri hakkında yalan, yanlış ve yanıltıcı yorum ve tavsiyelerde bulunanlar ile çevrimiçi gruplara üye olanlara en az 50 bin liralık ceza getirildi. Detaylar haberimizde...

Borsa Spekülatörleri Yandı! Resmi Gazete İle Yayımlandı, SPK Bunu Yapanlara En Az 50 Bin TL Para Cezası Verecek!

Borsada son dönemde çok sayıda spekülatif işlem yapılması nedeni ile Sermaye Piyasası Kurulu yeni bir karar yayımladı. Yayımlanan yeni karar kapsamında artık borsa spekülatörleri en az 50 bin liralık para cezası alacak. 

BORSA İSTANBUL A.Ş. BORSACILIK FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

BORSA SPEKÜLATÖRLERİNE VE BORSA GRUPLARI ÜZERİNDEN ÜYE OLANLARA EN AZ 50 BİN TL PARA CEZASI! 

18 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında Gazete, televizyon, internet, sosyal medya hesapları veya benzer nitelikte kitle iletişim araçlarını kullanarak sermaye piyasası araçları hakkında yalan, yanlış ve yanıltıcı yorum ve tavsiyelerde bulunan kişi ve kurumlara en az 50 bin lira para cezası verilecek. 

Yine aynı yönetmelik gereğince sosyal medya aracılığıyla veya üyelik bazlı çevrimiçi kapalı gruplar üzerinden, sermaye piyasası araçlarının fiyatları, fiyat değişimleri ile arz ve taleplerine ilişkin yalan, yanlış ve yanıltıcı izlenim uyandırmak suretiyle yatırımcıları yönlendirmeye çalışanlarla işbirliği yapan veya bu amaçla kurulan veyahut bu amaçla faaliyet yürüten üyelik bazlı çevrimiçi kapalı gruplara üye olan kişiler de para cezası kesilecek. Bu tutarda yine en az 50 bin lira olarak uygulanacak. 

Son dönemde borsa hisselerinin bazılarının fiyatlarının çok hızlı düşerek ardından düşmesi üzerine spekülasyon tartışmaları alevlenmişti. 

Emlak365.com