BOTAŞ Doğal Gaz Zammını Açıkladı! Ne Kadar Zam Yapıldı?

1 Mayıs 2021 tarihinin girmesiyle beraber Türkiye'de doğal gaz tarifelerinde güncelleme yapıldı. Bu kapsamda doğal gaza çeşitli oranlarda zam yapıldı. Doğal gaza ne kadar zam yapıldı?

BOTAŞ Doğal Gaz Zammını Açıkladı! Ne Kadar Zam Yapıldı?

Türkiye'deher ayın başında güncellenen doğal gaz fiyatları 1 Mayıs 2021 tarihi ile de güncellendi. Buna göre doğal gaz fiyatlarına farklı tarife gruplarında çeşitli zamlar yapıldı. Bu kapsamda konut ve sanayi abone gruplarında doğal gaz tarifesine yüzde 1 ve elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifelerine ise yüzde 12 zam yapıldı.

DOĞAL GAZ ZAMMI AÇIKLANDI 

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) resmi internet sitesinde doğal gaza yapılan zamlar kamuoyuna duyuruldu. Yayınlanan tarife tablosu ile yeni fiyat artışları ilan edildi. Yeni zamlı tarifeler 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak. 

BOTAŞ'ın verdiği bilgilere göre konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan tarifedeki satış fiyatına Nisan ayı satış fiyatına kıyasla yüzde 1 zam yapıldı. Bu şekilde 1000 metreküp doğal gaz için 1.315 TL 50 kuruş fiyat belirlenmiş oldu. Sanayi abonelerinin doğal gaz tarifelerinde ise fiyat değişimi sonucu yeni fiyat 1.471 TL 414 kuruş oldu. 

Ayrıca elektrik üretim amaçlı olarak santrallere verilen doğal gazın tarifesinde de fiyat artışına gidildi. Bu tarifede 100 metreküp doğalgazın fiyatına yüzde 12 zam uygulandı. Zamlı fiyat ile 1000 metreküp doğalgaz fiyatı bu grupta 1.631 TL 667 kuruş oldu.

YENİ TARİFE 1 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Doğal gaz fiyatlarına her ay yapılan fiyat güncellenmesi ile birim fiyatlar yeniden belirleniyor. Dağıtım şirketleri de bu fiyatlardan yola çıkarak vatandaşlara ve işletmelere satış gerçekleştiriyorlar.  Mayıs ayında vatandaşların doğal gaz faturalarına yüzde 1'lik ekstra maliyet eklenecek. 

Doğal gaz fiyatlarının bir sonraki güncellemesi ise 1 Haziran 2021'de yapılacak. Türkiye'nin doğal gaz alımı yaptığı ülkeler ile gerçekleştirdiği anlaşmalara göre belirlenen fiyatların düşmesine yönelik bir beklenti oluşmuştu. Ancak bugüne kadar bu indirim gerçekleşmedi.

Yorumlar (0)