Brent Petrol 13 Ayın Zirvesine Tırmandı! Akaryakıt Fiyatları Nasıl Etkilenir, Benzin ve Motorine Zam Beklentisi Var Mı?

Uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeler ile beraber brent petrol fiyatı rekor seviyeye ulaşarak 61 dolar barajını aştı.

Brent Petrol 13 Ayın Zirvesine Tırmandı! Akaryakıt Fiyatları Nasıl Etkilenir, Benzin ve Motorine Zam Beklentisi Var Mı?

Uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeler ile beraber brent petrol fiyatı rekor seviyeye ulaşarak 61 dolar barajını aştı. Bu seviye ile son 13 ayın zirve rekorunu tazeleyen akaryakıt fiyatları sonrası gözler motorin ve benzin fiyatları için olası bir güncellemeye çevrildi. Benzin ve motorin fiyatlarına zam ya da indirim var mı, beklenti ne yönde, son durum nedir?

Brent petrol fiyatları sert yükseliş rallisini sürdürürken son 13 ayın en yüksek seviyesi ile rekor tazelendi. Son 13 ayın zirvesine tırmanan petrol fiyatlarında gelen olumlu haber akışı ve büyük petrol üreticisi konumunda olan üreticilerin disiplini arz kesintisinin etkisi olduğu belirtiliyor. BRENT PETROL FİYATI KAÇ DOLAR OLDU?Yaşanan sert yukarı yönlü hareketin ardından brent petrol fiyatı 9 Şubat 2021 Salı gününe 61,23 dolar seviyesinden başladı. Gün içerisinde en yüksek 61,26 dolar seviyesini gören brent petrol fiyatı en düşük ise 60,77 dolar seviyesini test etti. Brent petrolün fiyatı için yaşanan yükselişin en önemli nedeni büyük petrol üreticisi ülkelerin üretim konusunda anlaşmaya vardıkları kesintiyi taviz vermeden uygulamaları gösterildi. Stokun tüketilmesi ile beraber petrolün fiyatında yeniden yukarı yönlü hareketlilik başladı. Amerika'da Biden hükümeti tarafından hayata geçirilmesi beklenen koronavirüs teşvik paketi de piyasalarda yarattığı aşırı pozitif hava ile petrol fiyatlarını destekledi. Koronavirüs vaka sayısında yaşanan olumlu düşüş ve aşılamada ki sayının artması da işlerin yolunda gideceği beklentisini güçlendirerek akaryakıt fiyatları için yukarı yönlü hareketlenmeye neden oldu. 

TÜRKİYE'DE BENZİN VE MOTORİN LİTRE SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENİYOR, ZAM BEKLENTİSİ VAR MI?Ülkemizde uygulanan satış fiyatları akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından açıklanan rafineri çıkış fiyatı üzerinden dolar kuru ile hesaplanarak belirlenmektedir. Belirlenen fiyatlar ise Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) tarafından ilan edilerek zam ya da indirim yapıldığı ilan edilir. Brent petrol fiyatında yaşanan hızlı yükselişin ardından dolar kurunda da yükseliş eğilimine girilmesi ile beraber sektör temsilcileri hem motorin hem de benzin fiyatlarında bir güncelleme yapılabileceğini, bu güncellemenin ÖTV düzenlemesi ile karşılanıp karşılanmayacağının ve pompaya yansıma kararının zam oranına göre belirlenebileceğini dile getiriyorlar. Emlak365.com

Yorumlar (0)