Bu Hafta 1.000 TL'lik Yatırım Hangi Yatırım Aracında Kaç TL Kazandırdı?

Türkiye ekonomisi için oldukça hareketli geçen bir hafta geride kaldı. Piyasalarda karmaşık bir fiyatlamanın etkin olduğu haftaya altın fiyatlarındaki gerileme ve dolar kurundaki yükseliş damga vurdu. Bu hafta 1.00 TL'lik yatırım hangi yatırım aracında kaç TL getiri sağladı?

Bu Hafta 1.000 TL'lik Yatırım Hangi Yatırım Aracında Kaç TL Kazandırdı?

Türkiye ekonomisi kritik bir süreçten geçiyor. Hafta boyunca çok önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler eşliğinde piyasalar fiyatlanırken yatırımcıların genel olarak kazançlı çıktıkları bir hafta oldu. Ancak bazı yatırım araçlarında kazançlar daha yüksek seviyede gerçekleşti.

HAFTANIN ÖNEMLİ EKONOMİK GELİŞMELERİ

Haftanın en önemli gelişmeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması yapması ve TÜİK'in beklentilerin altında bir enflasyon rakamı açıklaması oldu. Bu gelişmeleri fiyatlayan piyasalar haftalık görünümünü bu doğrultuda şekillendirdi.

1.000 TL'LİK YATIRIM İÇİN EN YÜKSEK GETİRİ NEREDE?

Türk lirası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından değer kaybı yaşadı. Meydana gelen bu değer kaybının neticesinde döviz kurlarına yatırım yapanlar kazançlı çıktılar. Hafta başında 1.000 TL'lik varlıklarını dolara yatıranlar 11,69 TL, euroya yatıranlar ise 10,25 TL getiri sağladılar. Bu getirinin sınırlı kalması Türk lirasının haftanın son işlem gününde değer kazanmasından kaynaklandı.

Bu hafta altın piyasasında ise iki farklı görüntü çıktı. Perşembe günü ons altında ciddi bir gerileme meydana geldi. Ancak bugün ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında kalması ile  ons altın toparlanma eğilimine girdi. Türkiye'de altın yatırımı denilince akla ilk gelen yatırım aracı gram altın oluyor. Gram altın, ons altının fiyat gerilemelerinden pek etkilenmedi. Çünkü dolar kurundaki yükselişler gram altının ons tarafındaki düşüşlerini dengeledi. Bu hafta başında 1.000 TL'Lik gram altın yatırımı yapanlar varlıklarını Cuma günü sonu itibariyle 1.009,3 TL'ye çıkardılar. 

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi de kazanç getiren yatırım araçlarından birisi oldu. BIST 100 endeksinin ortalama değer kazancı ile yapılan hesaplamaya göre 1.000 TL'lik yatırım yapanlar varlıklarını 1 haftalık süreçte 1.007 TL'ye çıkardılar. Varlıklarını çalışan vadeli hesaplarda değerlendirenler ise 1.000 TL'lik varlıklarını 1.001,73 TL'ye yükselttiler. 

Yorumlar (0)