Bu Hafta Ons Altında Ve Gram Altında Hangi Seviyeler Takip Edilecek?

Altın piyasalarında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. ABD ekonomisine yönelik açıklamalar geldikçe beklentiler değişiyor ve altın fiyatları da bundan oldukça etkileniyor. Peki ons altında ve gram altında dikkat edilmesi gereken seviyeler nelerdir?

Bu Hafta Ons Altında Ve Gram Altında Hangi Seviyeler Takip Edilecek?
Altın piyasasında çok hareketli günler yaşanmaya başlandı. ABD ekonomisinde gerçekleşen gelişmeler son dönemlerde altın fiyatları üzerinde olumsuz etkiler bırakmaya başladı. ABD'de enflasyon rakamlarının yükseleceğine dair bir beklenti oluşması tüm fiyatlamaları etkiledi. Bu beklentiler eşliğinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde çok geniş bir hareketlenme yaşanmaya başlandı. Bir önceki hafta zirveye çıkan faizler bu hafta geriledi. Bu gerilemeden FED Başkanı Jerome Powell'in yatıştırıcı açıklamalarının etkili olduğu belirtildi.

ONS ALTINDA TAKİP EDİLMESİ GEREKEN SEVİYELER

FED Başkanı Jerome Powell enflasyonda bir artış olabileceğini ama bunun kalıcı olmayacağını, FED'in de elinde bunu engelleyecek tüm araçların bulunduğunu açıklaması piyasalarda bir rahatlama getirdi. Bu rahatlama geçtiğimiz hafta ons altının 1.760 dolar sınırına dayanmasını sağladı. Bu şekilde ons altın 1 Mart'tan itibaren en yüksek seviyeyi gördü.

Ons altın yeni haftaya ise şok bir düşüş trendi ile başladı. 1.735 dolar seviyesine kadar inan ons altın için 1.766 dolar seviyesi önemli bir direnç noktası olarak görülmeye başlandı. Bir direncin kırılması ile ons altın fiyatında yükseliş hareketinin hız kazanabileceği ifade ediliyor. Ancak şu anda 1.737 dolardan fiyatlanan ons altının bu direnç noktasına oldukça uzak olduğu görülüyor. Düşüşlerde ise 1.725 doların önemli bir destek noktası olacağı belirtiliyor. Bu seviyenin de altına inilmesi durumunda ons altının ciddi bir satışla karşılaşabileceği belirtiliyor.

GRAM ALTINDA HANGİ SEVİYELER TAKİP EDİLMELİ?

Gram altının fiyatlamasında ise ons altına nazaran daha farklı parametreler etkili oluyor. Dolar kurunun da direkt olarak etkilediği gram altın bu nedenle ciddi bir fiyat hareketlerine sahne oluyor. Gram altın bugün 454 TL seviyesine kadar gerilerken bunda hem ons altının düşüşü hem de dolar kurunun gerilemesi etkili oldu. Bu hafta gram altında 445 TL destek noktası ve 466 TL ise direnç noktası olarak takip edilecek.

Not: Haberimizde kullanılan piyasa verilerine bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Bu verilerden yola çıkarak yatırım kararı verilmemelidir. Sitemizde yatırım tavsiyesi verilmediği gibi bu haberde de yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)