Bu Hafta Piyasalara Merkez Bankası Faiz Kararı, Ödemeler Dengesi, İşsizlik Oranı Ve Sanayi Üretimi Verileri Yön Verecek

Oldukça hareketli geçen bir haftanın ardından piyasalar 12 – 16 Nisan haftasının açılışını beklemeye başladı. Bu hafta hangi veri akışları piyasaların yönünü tayin edecek? Yatırımcılar hangi ekonomik gelişmeleri takip edecekler?

Bu Hafta Piyasalara Merkez Bankası Faiz Kararı, Ödemeler Dengesi, İşsizlik Oranı Ve Sanayi Üretimi Verileri Yön Verecek
Türkiye ekonomisi için kritik anlamlar ifade eden 12 – 16 nisan haftasına giriş yapılıyor. Küresel piyasalarda beklentilerin üzerinde gelen makroekonomik verilerden alınan destekle yatışan enflasyon endişeleri yükseliş eğiliminin korunmasını sağladı. Yurt içi piyasalarında ise bu hafta yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendi. Bu toplantıdan çıkacak faiz kararı piyasaların tamamına yön verecek. Ayrıca yatırımcılar ödemeler dengesi, işsizlik oranı ve sanayi üretimi verilerini de takip edecekler.

FED TOPARLANMA SONUNA KADAR DESTEK VERECEK

Pay piyasaları geçtiğimiz hafta makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde çıkmasından destek aldılar. IMF ile Dünya Bankası'nın Bahar Toplantıları ise piyasalarda pozitif atmosfere destek verdi. ABD ve Avrupa borsalarında bu gelişmeler üzerine rekorlar kırıldı. Enflasyon endişesi yaşayan ABD ekonomisini rahatlatan açıklama FED Başkanı Jerome Powell'dan geldi. Powell yaptığı açıklamada ekonominin normalleşmesi sırasında fiyat artışlarının meydana gelebileceğini ama bunun kalıcı olmayacağını söyledi. Ayrıca ihtimal verilmese dahi enflasyonun yükselmesi durumunda FED'in müdahale etmek için gerekli araçlara sahip olduğu belirtildi. Powell ekonomi normalleşene kadar ihtiyaç duyulan desteğin de verileceğinin altını çizdi.

IMF'NİN BÜYÜME TAHMİNLERİ POZİTİF KATKI YAPTI

IMF küresel büyüme tahminini açıkladı. Pozitif bir beklenti içerisine giren IMF küresel büyüme tahminini yüzde 5,5'den yüzde 6'ya yükseltti. Ayrıca ABD'de ve Avrupa'da beklentinin üzerinde çıkan hizmet sektörü endeksleri de önemli pozitif gelişmeler olarak değerlendirildi.

TAHVİL FAİZLERİ VE DOLAR ENDEKSİ GERİLEDİ

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından yeni bir fiyatlama hakim olmaya başladı. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri ile dolar endeksinde gerileme meydana geldi. Bunun sonucu olarak yurt dışı pay piyasalarında alımlar kuvvetlendi. Ons altının fiyatında yüzde 0,8 oranın yükselme kaydedildi. Yurt içi piyasalar ise bankacılık sektörünün öncülüğünde negatif ayrıştı.

ANALİSTLERİN BEKLENTİLERİ

Analistler yeni haftada ABD'de ve Almanya'da açıklanacak olan enflasyon verilerinin aynı zamanda tahvil faizlerinin yönünü belirleyeceğinin altını çizdiler. Ayrıca Çin'de büyüme verisinin de takip edileceği bildirildi. Yurt içi piyasalarda ise Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası Başkanı olarak açıklayacağı ilk faiz kararına odaklanacağı ifade edildi.

BU HAFTA HANGİ VERİLER TAKİP EDİLECEK

Yatırımcılar Pazartesi günü euro bölgesinde perakende satışlar, Salı günü İngiltere'de sanayi üretimi ve Almanya'da Zew Ekonomik Güven Endeksi, Çarşamba günü Almanya'da enflasyon ve Cuma günü Euro bölgesinde enflasyon ve ticaret verilerini takip edecekler.
Yorumlar (0)