Bu Ödemeleri Almadıysanız 5 Yıl İçinde Başvuru Yapabilirsiniz

Vatandaşlara ve yakınlarına doğum, ölüm, hastalık gibi durumlarda ödenen destekler alınmadıkları durumlarda 5 yıl içinde geri alınabiliyor. 5 yıl süresi olan devlet destekleri ve başvuru işlemleri Emlak365'te.

Bu Ödemeleri Almadıysanız 5 Yıl İçinde Başvuru Yapabilirsiniz
Bazı destek ödemeleri için vatandaşların başvuruda bulunması gerekiyor. Doğrudan ve otomatik olan ödenmeyen bu desteklerin unutulması durumunda ise devlet kurumları 5 yıl içerisinde geri başvuru hakkı tanıyor. 5 yıl için yapılan başvuruların ardından ise kurumlar hak sahiplerine ödemeleri yapıyorlar.

5 YIL BAŞVURU SÜRECİ OLAN DEVLET DESTEKLERİ 

Bilindiği üzere devlet tarafından sağlanan desteklerin çok önemli bir kısmı bazı kurumlar tarafından sağlanıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Sosyal Güvenlik Kurumu, kaymakamlıklar ve valilikler.

Doğrudan başvuru yapılmadan sağlanan destekler vatandaşların hesaplarına ödenirken bazı ödemeler için vatandaşların başvuru yapması gerek. İşte başvuru ile alınan o desteklerin bazıları.

5 Yıl İçinde Başvuru Yapın

Başvuru yapılarak alınan desteklerin başında doğum parası geliyor. Devlet Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen her çocuk için ayrı ayrı destek ödemesi yapıyor. Eğer bir aile bu tarihten sonra ilk çocuklarını dünyaya getirirse 300 TL ödeme alır. Ancak aile ikinci çocuklarını dünyaya getirirse ilk çocuğu için aldığı 300 TL dışında, 400 TL yardım alır. Eğer çocuk sayısı üç ve üzerinde olursa aileye 600 TL ödeme yapılır. Doğum parası ödemesini almayanlar 5 yıl içinde başvuru yaparak bu ödemeleri alabilirler.

Bir diğer devlet desteği ise ölüm sürecinde sağlanır. Eğer bir sigortalı vefat ederse yakınlarına cenaze yardım parası ödenir. Emekli yada çalışanların dışında daha önceden sigorta ödemiş ancak ölüm sürecinde işsiz olan ailelere de bu ödemeler yapılır. 2021 yılı için 947 TL olarak ödenen bu desteği almayanlar 5 yıl içinde başvuruda bulunabilirler. Cenaze yardım ödemeleri eş ve çocuklara yada anne, baba veya kardeşlere yapılır.

SGK tarafından yetim maaşı alan genç kızlara çeyiz yardımı sağlanır. Evlenince yetim maaşı aylığı kesilecek olanlara SGK tek seferde 24 maaş tutarında çeyiz parası ödemesi yapar. Ancak bu ödeme alınmaz, unutulursa genç kızlar 5 yıl içinde başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunanlara 24 maaş tutarında toplu para ödemesi yapılır.

 
Yorumlar (0)