Bugün Dolar Ne Kadar Oldu? Bu Hafta Dolar Kuru Yükselir Mi, Düşer Mi?

Türk lirasının seyrinde meydana gelen gelişmeler yakından takip edilirken en önemli veri dolar kurunun fiyatlaması oldu. Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kuru yükselir mi düşer mi?

Bugün Dolar Ne Kadar Oldu? Bu Hafta Dolar Kuru Yükselir Mi, Düşer Mi?
Türkiye'de ekonomik gelişmeler çok hızlı bir şekilde gerçekleşmeye devam ediyor. Türk lirasının değerlemesinde büyük bir etki bırakan bu gelişmeler dolar kurunun pozisyonunda belirleyici olmayı sürdürüyor. Peki dolar kuru ne kadar oldu? 1 dolar kaç TL oldu? Dolar kuru yükselir mi? Dolar kuru düşer mi? Dolar alım fırsatı verir mi? Bu seviyeden dolar almak doğru mu? Yatırım yapmayı düşünen vatandaşlar bu soruların cevaplarını araştırıyorlar.

1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kuru şu anda Türkiye'de ve dünyada piyasaların kapalı olması nedeniyle 8,15 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 1 dolar karşılığı olan 8,15 TL'nin seyri kurdaki hareketlenmelere dair önemli ipuçları veriyor. Geçtiğimiz hafta içinde karışık seyirde fiyatlanan dolar kuru 8,10 TL ile 8,15 TL arasına demir atmıştı. Şimdi ise dolar kurunun fiyatlanmasında farklı ekonomik veriler etkili olmaya başlayacak.

PİYASALAR FAİZ KARARINA KİLİTLENDİ

Yeni haftanın şüphesiz en önemli ekonomik verisi Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak olan faiz kararı olacak. Faiz kararı hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılmaya başlandı. Merkez Bankası faiz kararı beklentileri farklı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bundan önce ekonomik gelişmelerin gereklilikleri sonucu faiz artırımı kararının verilmesine dair değerlendirmeler yapılıyordu. Şimdi ise Naci Ağbal'dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı olarak görevlendirdiği Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun faize karşı tutumu ile faiz artımını konusunda sıkı para politikası uygulayacağına dair şüpheyle bakılan bir bakış açısı etkili oluyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR NE OLUR?

Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapmasının bir ekonomik beklenti olmasına karşın bunun gerçekleşmesi beklenmiyor. Çünkü bir önceki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması faiz artırımı kararının akabinde gerçekleşmişti. Ancak yeni başkan Şahap Kavcıoğlu'nun da dolar kurunda olumsuz etkisi olacağı düşüncesi ile faiz indirimi yapılması için erken olacağına dair bir fikre sahip olduğu iddia ediliyor. Realist beklenti ise Merkez Bankası PPK toplantısında faizlerin sabit bırakılmasına dair karar çıkması oldu. Merkez Bankası faizleri değiştirmeyerek dolar kurunu stabil hale getirmeyi amaçlayacağı konuşuluyor.

YENİ HAFTANIN DOLAR KURU SEYRİ NASIL OLACAK?

Dolar kurunda yeni haftanın seyrinin nasıl olacağına dair ilk veri bu akşam saatlerinde Asya piyasalarının açılması ile ortaya çıkacak. Agresif bir hareketlenme içerisine girmesi beklenmeyen dolar kurunun yeni haftaya zayıf bir yükseliş ile başlayacağı tahmin ediliyor.
Yorumlar (0)