Büyükşehir Yasası Değişti! Köy ve Kırsal Mahallelere Vergi ve Su İndirimi

Son düzenleme ile köy ve beldeler kırsal mahalle kapsamında değerlendirilebilecek. Bu düzenleme ile köy ve beldeler indirimli fiyatla su ve vergi indirimi avantajlarından faydalanabilecek.

Büyükşehir Yasası Değişti! Köy ve Kırsal Mahallelere Vergi ve Su İndirimi
2020 yılının son dönemlerinde Büyükşehir Yasası'nda değişiklik yapıldı. 2012 yılında hayata geçirilen Büyükşehir Yasasında yapılan değişiklikler ile köy ve beldeler mahalleye dönüştürülmüş, tüzel kişilikleri ortadan kaldırılmıştı. 2020 yılında hayata geçirilen yeni düzenleme ile bu durum değişti. Büyükşehir Yasasında yapılan değişiklileri Duvar Gazetesinden Osman Çaklı kaleme aldı.

BÜYÜKŞEHİR YASASINDA DEĞİŞİKLİK

Osman Çaklı yazısında söz konusu düzenlemelere dair Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Turgut Alemdar, Çiftçi Sendikası Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ve Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran ile yaptığı görüşmelere yer verdi. Çaklı yazısında yeni düzenleme ile büyükşehir yasasında yapılan değişikliklerin köy ve beldeler ile köylüye sağladığı ek avantajları ele aldı.

7254 sayılı “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında köy ve beldelere 'Kırsal Mahalle' hakkı sağlandı. Ancak kırsal mahalle hakkı için köy ve beldelerin başvuru şartlarını sağlamaları ayrıca bu hak için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru şartları ise şehir merkezine uzaklık, belediye hizmetlerine erişebilirlik, mevcut yapılaşma durumu etmenlerden oluşuyor.

Kırsal mahalle hakkı için başvuruda bulunacak olan köy ve beldeler hakkında Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Turgut Alemdar açıklamalarda bulundu. Alemdar konuşmasında yapılan başvuruların ardından belediye meclisinin en geç 90 gün içinde başvuruyu değerlendirileceği ve bir karara varacağını aktardı.

KIRSAL MAHALLE AVANTAJLARI NELER?

16 binin üstündeki köyü ilgilendiren düzenleme en başta vergi muafiyeti ve su tüketiminde indirim avantajları sağlıyor. Bunların yanında yerleşim bölgelerinden mesken, iş yeri vb. olarak kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi ödenmeyecek.
Yorumlar (0)