CAATSA Yaptırımları Senatodan Geçti! Dolar Pazartesi Günü Yükselir Mi, Kur Ne Olur?

Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu S-400 Hava Savunma Sistemi nedeni ile Amerika tarafından uygulanacağı iddia edilen CAATSA yaptırımları için ilk adım atıldı.

CAATSA Yaptırımları Senatodan Geçti! Dolar Pazartesi Günü Yükselir Mi, Kur Ne Olur?

Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu S-400 Hava Savunma Sistemi nedeni ile Amerika tarafından uygulanacağı iddia edilen CAATSA yaptırımları için ilk adım atıldı. Peki, alınan karar dolar kurunu nasıl etkiler, Pazartesi günü dolar ne olur?

İçinde Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi nedeni ile CAATSA yaptırımları uygulamasını da içeren Savunma Bütçesi senatodan çoğunluk oyu alarak geçti. 

DONALD TRUMP VETO EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere Donald Trump tarafından veto edileceği açıklanan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı, ABD Senatosu tarafından onaylandı. 

Hem temsilciler meclisi hem de senato tarafından çoğunluk oylaması ile kabul edilen yasa tasarısı Trump tarafından veto edilse dahi uygulamaya alınabilecek ve Trump'ın vetosu geçersiz sayılabilecek. 

CAATSA YAPTIRIMLARI YENİ BİR DOLAR KURU ŞOKU YARATIR MI, KUR YÜKSELİR Mİ?

Tasarıda yer alan ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımları ile gözler dolar kuruna çevrildi. 

Konu hakkında Dünya Gazetesi'ne açıklama yapan Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru "Trump’ın caatsa yaptırımlarına yönelik bir kararı imzaladığı spekülasyonları olsa da bu konuyla ilgili görüşleri önceden bilindiği için olası bir karar gelse bile bunun düşük perdeden bir adım olması daha yüksek ihtimal görünüyor. ABD – Türkiye ilişkileri ve bunun TL varlıklara yansımasıyla ilgili asıl belirsizlik Biden’ın görevi devralmasının ardından Türkiye politikalarına ilişkin izleyeceği tutum netleştikten sonra ortadan kalkacak gibi görünüyor, piyasalar şuan bu konuyla ilgili kötüyü fiyatlamıyor diyebiliriz" sözleri ile kuru takip edeceklerini dile getirdi. 

Dolar kuru için şu anda 7.90 TL seviyesinin yüksek faiz artışına rağmen yüksek seviyede olması nedeni ile tansiyonun yüksek olduğu anlamına geldiğini belirten Kuru CAATSA yaptırımlarının alt perdeden gelmesi halinde dolar kurunda gevşemenin süreceğini ve kurun 7.60 TL seviyesine kadar çekilebileceğini dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)