EKONOMİ

Çalışan Annelere İŞKUR'dan Büyük İmkan! Hem Yarım Çalışma Hem De Tam Maaş Fırsatı!

Kadınların çalışma yaşamında yer almaları için çok sayıda teşvik programı uygulanmaya devam ediliyor. Çalışan annelere İŞKUR aracılığı ile sağlanan destek ile belirli sürelerde haftanın yarısında çalışıp tam maaş alma imkanı getirildi.

Kadınların çalışma yaşamında yer almaları için çok sayıda teşvik programı uygulanmaya devam ediliyor. Çalışan annelere İŞKUR aracılığı ile sağlanan destek ile belirli sürelerde haftanın yarısında çalışıp tam maaş alma imkanı getirildi.

Türkiye’de çalışma hayatında kadınların da yer alması için kadınlara çok sayıda imkan tanınıyor. Anneler bu imkanlardan faydalanarak hem çalışma hayatında yer alıyorlar hem de çocuklarının bakımlarını ihmal etmiyorlar.

Yeni Asır Gazetesi’nden Faruk Erdem bir köşe yazısı kaleme alarak çalışan annelere verilen destekler hakkındaki tüm detayları açıkladı. Özel sektörde İŞKUR aracılığı ile uygulanan bu sistem ile anneler maddi gelir kaybı yaşamıyorlar. İşte Faruk Erdem’in köşe yazısında değindiği çok kritik hususların ayrıntıları…

Annelere çocuk sayısına göre analık izni sonunda yarım çalışma hakkı veriliyor. Buna göre analık izni biten çalışan annelik için ilk çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü çocukta 180 gün yarım çalışma yapabiliyorlar. Çoğul durumlarda ise süreye 30 gün daha ekleme yapılıyor. Çocuk eğer engelli ise bu süre 360 güne çıkıyor. Bu süre içerisinde işverenler çalışan annelere yarım maaş ödüyorlar. İŞKUR ise annelere yarım maaş ödeneği veriyor.

YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

İŞKUR tarafından verilen yarım çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenler bu imkanının kimlere verildiğini araştırıyorlar. Doğum sonrasında verilen analık izninin bitiminden itibaren çalışan anneler bu imkandan yararlanabilirler. Ayrıca yarım çalışma ödeneği üç yaşını doldurmamış çocukları evlat edinen kadın ve erkek çalışanlara da veriliyor.

YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

-Doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olmak

-Toplam haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olmak

-Analık izni bittikten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR temsilciliğine giderek yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunmak.

YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR?

Yarım çalışma ödeneği günlük miktarı hesaplanırken işçinin aldığı ücret üzerinden hesaplama yapılmaz. Bu hesaplamada günlük asgari ücretin brüt tutarı esas alınır. Yarım çalışma ödeneğinden yalnızca damga vergisi kesintisi yapılır. Başka herhangi bir kesinti yapılmaz.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir