Çalışanlar Dikkat! 5450 Günle 51 Yaşında Emeklilik Şartları

Çalışma hayatında yer alanlar emekli olacakları yaşı en erkene çekmek ve en kısa sürede emekli olmanın yollarını arıyorlar.

Çalışanlar Dikkat! 5450 Günle 51 Yaşında Emeklilik Şartları

Çalışma hayatında yer alanlar emekli olacakları yaşı en erkene çekmek ve en kısa sürede emekli olmanın yollarını arıyorlar. Erken emekli olmak için en temel şart ise sigorta başlangıç tarihi.

Emlak365.com - Çalışanların işe başlama tarihleri ne zaman emekli olacaklarına dair en önemli etmen. SGK çalışanların işe başlamalarına ilişkin bazı tarihleri dönüm noktası olarak kabul ediyor. SGK'nın halen uygulamada olan mevzuatına göre 1999 yılı, 2002 yılı, 2008 yılı işe başlama tarihleri açısından büyük öneme sahip. 

EN ERKEN EMEKLİLİK 1999 ÖNCESİ İŞE BAŞLAYANLAR İÇİN

Emekli olmak için en avantajlı grup 1999 yılı Eylül ayından önce ilk işe girişini yapmış olanlar. Emeklilik yaşı avantajı işe başlama tarihinin daha da geriye dönük olması durumunda artıyor. Çalışanlar ise kendi emeklilik yaşlarını işe başlama tarihine göre hesaplamaya çalışıyorlar. SGK uzmanlarına kendilerine ilişkin bilgileri paylaşan çalışanlar kaç yaşında emekli olabileceklerini soruyorlar. Çalışanların durumlarına dair açıklamalarda bulunan uzmanlardan birisi de Ekrem Sarısu. 

51 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendisine ait köşesinde emeklilerin sorularını yanıtlıyor. Ekrem Sarısu'ya sorulan sorulardan bazılarını sizlerle paylaşıyoruz. Son olarak SGK Uzmanına soru bir erkek çalışan kaç yaşında emekli olacağını sordu. Çalışan sorusunda "6 Ekim 1971 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Ocak 1989’da oldu. 1993 yılında limited şirket ortağı oldum. 2018 yılında ortaklık sona erdi. Bağkur’a toplam 10 yıl 10 ay prim ödedim. Acaba ne zaman nasıl emekli olabilirim?" bilgilerini verdi. 

SGK Uzmanı ise çalışanın tabi olduğu koşulları hatırlattı ve 51 yaşında emekli olabileceğini bildirdi. Ekrem Sarısu soruya "Bağkur’dan sonra sigortalı çalışarak SSK’ya en az 1260 gün prim ödemeniz şartıyla priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olarak)".yanıtını verdi.

Yorumlar (0)