Çalışanlar Dikkat! Haklarınızı Almayı Unutmayın Paralar Bankada Kalıyor

Devlet tarafından sağlanan yardım paraları ve diğer desteklerin bir çoğu ihtiyaç sahibi ailelere ödeniyor.

Çalışanlar Dikkat! Haklarınızı Almayı Unutmayın Paralar Bankada Kalıyor
Devlet tarafından sağlanan yardım paraları ve diğer desteklerin bir çoğu ihtiyaç sahibi ailelere ödeniyor. Ancak devletin çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için de özel destek programları var. Bu destekler farklı durumlar için ödenirken hak sahipleri tarafından bilinmediğinden unutuluyor.

Devletin çalışanlara yönelik bu desteklerinin neler olduğunu, nasıl alınabileceğini, geriye dönük başvuru taleplerinin nasıl oluşturulacağını detayları ile derledik.

ÇALIŞMA HAYATINDA YER ALANLAR BU PARALARI BANKADA UNUTUYOR

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlara çok sayıda alanda özel destek sağlanıyor. Bu desteklerin bir tanesi cenaze durumunda aile yakınlarına sağlanırken bir destekte çalışanın hasta olması durumunda ödeniyor. Çalışma hayatında yer alan kadınlara doğum izin parası ve bakıcı desteği desteği sağlanırken yetim parası alan genç kızlara da çeyiz parası ödenir.

Unutulan Tüm Destekler

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların hakkı olup unutulan ilk desteklerden birisi cenaze yardım parası. Belli bir oranda prim ödemiş bir kişi vefat ederse yakınlarına ister çalışan olsun ister çalışmayan cenaze yardım parası ödenir. Ödemeler SGK üzerinden sağlanır. 2021 yılında 947 TL olarak ödenen cenaze yardım parası geriye dönük alınabilir. 5 yıl öncesine kadar kabul edilen başvurular sonrası SGK kişilere ödemeleri yapar.

SGK tarafından yapılan bir diğer ödeme ise doğum izni parası. Doğum izni çalışma hayatında yer alan kadınların anne olmaya hazırladıkları dönem için sağlanır. Kadın çalışanlar ister kamuda ister özel sektörde çalışsınlar doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta için izin kullanırlar. Bu izin sürecinde çalışanlara ödemeler devlet tarafından yapılır. Maaş tutarına göre yapılan ödemeler en az asgari ücretli çalışanlara ödenir. 2021 yılı için en düşük doğum izni ödemesi 8 bin 904 TL'dir.

Yine çalışan çalışmayan tüm ailelere doğum parası ödenir. Aile bebek sahibi olduğunda kaymakamlıklardan doğum parası ödenir. Ödemeler ilk çocuk için 300 TL , ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL'dir.

Annesinin veya babasının vefatından dolayı yetim maaşı alan bir genç kız evlenmek istediğinde bu maaşı kesilir. Ancak SGK evlilik öncesi için çeyiz parası ödemesi yapar. Yetim maaşının 24 katına kadar ödenen çeyiz parası desteği 5 yıllık süreç için alınabilir.
Yorumlar (0)