Çalışanlar Dikkat! Normalleşme Dönemi İle Beraber Maaşlarda Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye düşen koronavirüs vaka sayısı ile adım adım normalleşme sürecine doğru ilerlemeye devam ederken bu süreçte sona erecek olan kısa çalışma ödeneği sonrasında hem işçi hem de işverenler olmak üzere milyonlarca kişi için de yeni bir dönem başlayacak. Hem maaş ödemeleri hem de mesai saatleri için kısa çalışma ödeneği sonrası işleyecek süreç belli oldu. Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, KÇÖ bitince ne olacak?

Çalışanlar Dikkat! Normalleşme Dönemi İle Beraber Maaşlarda Yeni Dönem Başlıyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs nedeni ile zorunlu kısıtlamalar ve kapatma kararları hayata geçirilmiş, bu süreçte kapanma kararlarından olumsuz etkilenen işletmelerde çalışan kişilerin mağdur olmasını engellemek adına işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği hayata geçirilmişti. 

İşten çıkarılmayan ancak ücretsiz izne çıkarılan kişilere Kısa Çalışma Ödeneği adı altında devlet tarafından destek ödemesi yapılmaya başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son kez uzatılan KÇÖ için geri sayım başlarken süreçte sonrasında yaşanılacak olanlar da merak konusu oldu. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

Pandemi döneminde devlet tarafından ödenen en önemli destekler arasında yer alan Kısa Çalışma Ödeneği için yapılan son düzenleme ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile yeni tarih Haziran ayı olarak belirlenmişti. Konu hakkında yeni bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi yayımlanmaması durumunda kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile sona erecek. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİTİNCE NE OLACAK?

Kısa çalışma ödeneğinin sona ermesinin ardından çalışanlar ve işverenler için süreç yeniden normale dönmüş olacak. İşçiler normal çalışma düzenine ve eski mesai saatlerine dönüş yaparken işverenler ise maaşları tam ödeyecek ve işçilerin primlerini yine eskiden olduğu gibi 30 gün üzerinden ödemeye başlayacak.

FESİH YASAĞI DA SONA ERECEK!

Kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra pandemi döneminde işten çıkarma dalgalarının önlenmesi adına başlatılan fesih yasağı da sona erecek. Kısa çalışma ödeneğinden dönen işçiler ve işverenler için yeni dönem başlarken işverenlere 6 ay boyunca prim desteği ödemesi yapılacak.

Yorumlar (0)