Çalışanlar ve İşverenler Dikkat! İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitecek? Yeni Karar

Koronavirüs salgın süreci kapsamında işten çıkarmalar yasaklanmıştı. Normal süreç kapsamında mart ayında sona erecek olan işten çıkarma yasaklarına dair yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çalışanlar ve İşverenler Dikkat! İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitecek? Yeni Karar
Pandemi sürecinde çalışanların işsiz kalmaması adına atılan en önemli adımların başında işten çıkarma yasağı oldu. Alınan karar kapsamında işten çıkarmalar yasaklanırken çalışanlara ve işverenlere nakdi ücret desteği kısa çalışam ödeneği gibi destekler sağlandı.

MART AYINDA SONA ERECEKTİ

Geçtiğimiz aylarda alınan karar kapsamında işten çıkarma yasağına ilişkin süreç Mart 2021 döneminde sona erecekti. Normalleşme sürecinin başlaması ve sürecin bu şekilde işlemesi beklenirken salgında yeni bir dönem başladı.

Vaka sayıları artarken Türkiye'de 58 il çok yüksek riskli iller listesinde, 12 şehir ise yüksek riskli iller grubunda yer aldı. Vaka sayılarında yaşanan artışlar ve pandemiye ilişkin alınan yeni tedbirler ile kurallar kapsamında işten çıkarma yasağında değişikliğe neden oldu.

YENİ AÇIKLANAN TARİH

İşten çıkarma yasağına ilişkin açıklama Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağının uzatıldığını açıkladı. Sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı bir paylaşım ile Bakan Selçuk 2 ay daha uzatıldığını duyurdu.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Twitter hesabından yayımladığı açıklamasında, "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süreyle uzatıyoruz” dedi.

KARAR RESMİ GAZETE'DE

İşte çıkarma konusuna ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bunun dışında birçok işveren ve çalışanın merak ettiği kısa çalışma ödeneğine ilişkin ise henüz resmi bir açıklama gelmedi.
Yorumlar (0)