Çalışma Bakanı Açıkladı, Milyonlarca Çalışana 1.500 TL Destek Müjdesi Geldi!

Türkiye'de koronavirüs kısıtlamalarının sert bir şekilde yayılmasının ardından yeni ekonomik tedbirler ve destekler devreye sokuluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni destek ödemeleri hakkında bilgi verdi.

Çalışma Bakanı Açıkladı, Milyonlarca Çalışana 1.500 TL Destek Müjdesi Geldi!
Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılmasının ardından vatandaşlar oldukça sıkıntılı bir ekonomik sürecin içerisinde kendilerini buldular. Özellikle son olarak alınan tedbirlere göre yeme içme sektöründe faaliyet gösteren lokanta, kafe, restoran gibi işletmelerin Ramazan Bayramı sonuna kadar yalnızca paket servis ile satış yapacak olması kararı sektörel bir krizin fitilini ateşledi. Üstelik kahvehane ve çay ocağı gibi işletmeler ise tamamen kapatıldı. Bu noktada ise devreye devlet destekleri yeniden girmeye başladı.

ÇALIŞANLARIN PRİMLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak yeme içme sektöründe bulunan işletmelere ve çalışanlara ayrı ayrı destek imkanı tanıdıklarını söyledi. Bakan Selçuk'un bilgilendirmesine göre Nisan ve Mayıs aylarında geçerli olmak üzere yiyecek ve içecek sektöründe bulunan işletmelere çalışanlar için prim desteği verilecek. Bu kapsamda Mart ayı içerisinde çalışmış olan ve Nisan ile Mayıs ayları için normalleşme desteklerinden yararlanmayan işletmelere yeni bir imkan tanındı. Bu işletmelerin çalışanları için SGK'ya ödeyecekleri primler asgari ücretten hesaplanarak işveren adına devlet tarafından karşılanacak.

ÇALIŞANLARA 1.500 TL DESTEK ÖDEMESİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aynı zamanda yeme içme sektöründe çalışanlar için de destek ödemesi yapacak. Bu sektörde ücretiz izne ayrılan çalışanlara da destek ödemesi verilecek. Bu destek ödemesinin nakdi ücret desteği kapsamında olacağı bekleniyor. Bu kasama alınırsa çalışanlar aylık 1500 TL destek ödemesi alacaklar.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk destek ödemelerinin nasıl yapılacağına dair de bilgilendirmede bulundu. İşverenlerin bu destek ödemelerinden faydalanabilmeleri için e-SGK sistemi üzerinden sigortalılıklarını tanımlatmaları gerekiyor. Bu işlemin ardından hem prim desteği hem de çalışanların nakdi destekleri ödenecek. Çalışanlara ödemeler İŞKUR üzerinden yapılacak.
Yorumlar (0)