Çalışma Bakanı Selçuk Yeni Pandemi Yardımını Açıkladı! Normalleşme Desteği

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs salgını kapsamında yeni bir desteğin müjdesini verdi.

Çalışma Bakanı Selçuk Yeni Pandemi Yardımını Açıkladı! Normalleşme Desteği

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs salgını kapsamında yeni bir desteğin müjdesini verdi. Bakan Selçuk yeni desteğe ilişkin açıklamalarında, bu desteğin istihdamın korunması adına sağlandığını duyurdu. Çalışma Bakanı Selçuk'un yeni desteğe dair konuşmasının satır başları haberimizde.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni destek ödemelerinin nasıl ve hangi kullanım amacında sağlanacağını açıkladı. Bu çerçevede koronavirüs salgını kapsamında nakdi ücret desteği veya kısa çalışma ödeneği alan işyerlerinin normalleşmeleri adına bu ödemelerin yapılacağını duyurdu.NORMALLEŞME DESTEĞİ NEDİR?Normalleşme desteği 1 Ağustos 2020 tarihinde TBMM'de gerçekleştirilen oylamalar sonrasında yasalaşt. Bu desteğe ilişkin Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu bilgilendirme açıklamasında "COVID-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verdiğimiz desteği, 'Normalleşme Desteği' adı altında sürdüreceğiz. Böylece normalleşme desteği ile istihdamı korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Normalleşme Desteğinden Kimler Faydalanacak?Normalleşme desteğinden pandemi sürecinden 1 Temmuz tarihine kadar nakdi ücret desteği veya kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunmuş işyerleri faydalanacak. Normalleşme desteği için işyerlerinin normal çalışma düzenine geçmesi gerekiyor. Yapılacak desteklere ilişkin ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şu bilgileri verdi."Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız."

NORMALLEŞME DESTEĞİ BAŞVURULARIBu destek ödemelerinden faydalanmak isteyen işyerleri başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapacaklar. Başvuru işlemleri için işverenler kurumun resmi internet sitesine giriş yapacaklar. Burada yer alan 'e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama" ekranında yer alan '7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği' menüsü üzerinden başvuru işlemleri tamamlanacak. Emlak365.com


Yorumlar (0)