Çalışma Bakanı Selçuk'tan TBMM'de İşsizlik Fonu İddialarına Açıklama

İşsizlik fonunun kullanılamadığına dair iddiaların gündeme gelmesinin ardından AK Parti kanadından konuya dair açıklamada geldi.

Çalışma Bakanı Selçuk'tan TBMM'de İşsizlik Fonu İddialarına Açıklama

İşsizlik fonunun kullanılamadığına dair iddiaların gündeme gelmesinin ardından AK Parti kanadından konuya dair açıklamada geldi. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu konuşmasında işsizlik sigortası fonunun doğru kullanılmadığı gibi bir durum söz konusu değil ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kamu kurumlarının bütçelerine ilişkin sunum gerçekleştiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK'TAN İŞSİZLİK FONU AÇIKLAMASIKonuşması sırasında bazı milletvekilleri Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'ta işsizlik fonunun kullanımına ilişkin eleştirilerde bulundular. İşsizlik Sİgortası Fonu'nun işçilerden çok işverenler adına kullanıldığını öne süren milletvekillerinin bu açıklamalarına yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk fonun kullanım alanlarına dair bilgi verdi. Bakan Selçuk açıklamasında isşizlik sigortası fonu açıklamasında, fonun aktif iş gücü programları, mesleki eğitim kurslarını, girişimcilik eğitim programlarını, iş başı eğitim programlarını bunun yanı sıra pasif iş gücü programları olan kısa çalışma ödeneği, yarım çalışma ödeneği, ücret garanti fonu ve işsizlik ödeneği ödemelerinde kullanıldığını söyledi. İşsizlik fonunun yönetim kurulu olan bir yapı olduğunu da hatırlatan Bakan Selçuk konuşmasına şu sözlerle devam etti. "Fon, teşviklere, iş başı eğitim programlarına, asgari ücret desteğine, aktif iş gücü hizmetleri programlarının da olduğu kalemlere gidiyor. Dolayısıyla, fonun doğru kullanılmadığı gibi bir durum söz konusu değil. Doğru kullanılmamış olsaydı şu anda bu kadar ödemeyi yaptıktan sonra 100 milyar lirayı aşkın meblağ bulunmazdı."Emlak365.com


Yorumlar (0)