Çalışma Bakanlığı 4/D'li Personellere, Taşeronlara Yüzde Kaç Zam Önerecek? İşte Sorunun Yanıtı

4/D personellerinin en merak ettiği soru maaşlara yüzde kaç zam yapılacak? Bu sorunun yanıtı Çalışma Bakanlığı'nın 2020 TİS görüşmelerinde teklif edeceği zam oranı ile yetkili sendikanın talep edeceği zam oranı arasında olacak. Devlet birimlerinin çeşitli alanlarında görev yapan 900 bin işçiyi ilgilendiren 2020 TİS zam oranında ise bazı rakamlar öne çıkıyor.

Çalışma Bakanlığı 4/D'li Personellere, Taşeronlara Yüzde Kaç Zam Önerecek? İşte Sorunun Yanıtı

Kamuda çalışan 4/D'li personeller ilk defa taleplerini hükümete iletmeye hazırlanıyorlar. 

Bu kapsamda KHK ile kadroya alınma sürecinin ardından uygulanan yüzde 4'lük zam oranını yükseltmek ve daha iyi mali haklar elde etmek isteyen taşeron işçiler için öne çıkan değerlendirmeleri derledik. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN TAŞERON İŞÇİ ZAM ORANLARI

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan taşeron işçi toplu iş sözleşmesinde süreç şu şekilde işleyecek. 

İş kolu düzenlemelerinin ardından Çalışma Bakanlığı ile yetkili konfederasyon olan Türk İş Sendikası 2020 TİS görüşmelerine başlayacaklar. Bu görüşmelerin en az 3 toplantı halinde olması bekleniyor. Toplantılar kapsamında mali ve sosyal haklar tek tek masaya yatırılacak.

Bunun ardından taşeron işçiler için zam oranları konuşulacak. Çalışma Bakanlığı 2021 yılı ve sonrası dönem için taşeron işçi maaşlarına 6 aylık dönemlerde ne kadar zam yapılması için teklifini iletecek. Türk İş Sendikası da aynı şekilde talebini sunacak. 

Öne Çıkan Zam Oranları

Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikasının talep ve tekliflerine göre orta yol bulunmaya çalışılacak. Bu sürecin ardından alınan zam kararı ilan edilecek. 

Bu noktada öne çıkan zam oranlarına dair ilk değerlendirme 2020 yılı enflasyon oranı kapsamında. Bu oran kabul görürse maaşlar yüzde 10 ile yüzde 12 düzeyinde artacak. Bir diğer konuşuılan iddia ise yüzde 15 ile yüzde 17.5 arasında bir zam oranı. 

Emlak365.com