Capital Economics 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Alev Aldı: 1 Dolar 9.50 TL Olur Mu?

Ekonomide yaşanan dalgalanma ne yazık ki Türk Lirası üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam ederken özellikle de Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından yabancı yatırım bankalarının dolar kuru tahminleri de yükselişe geçmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından Capital Economics 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamını yukarı yönlü revize etti. Yıl sonunda dolar kuru ne olur, yükselir mi, düşer mi, Aralık ayında 1 dolar kaç TL olacak?

Capital Economics 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Alev Aldı: 1 Dolar 9.50 TL Olur Mu?

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yabancıların  dolar kuru tahminleri de revize ediliyor. Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atandığı dönemde 2021 yıl sonu dolar kuru tahminleri 7 lira seviyesinin altına çekilirken görev değişimi ile beraber tahminler de değişmişti. 

Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal'ın aldığı son karar ile politika faiz oranını yüzde 19 seviyesine taşımasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ani bir karar ile görevden alınmasının ardından dolar kuru sert bir şekilde yükselirken yabancıların 2021 yıl sonu dolar kuru tahminler de aynı yönde yükselmişti. 

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Ne yazık ki Merkez Bankası Başkanı koltuğunda oturan Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınan ani bir karar ile görevinden alınmasının ardından Türk Lirası lehine esen rüzgarlar bir anda tersine dönmüş, dolar kuru hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket etmişti. Süreçte Ağbal'ın yerine atanan Şahap Kavcıoğlu'nun düşük faiz politikasını savunan önceki demeçlerinin gündeme getirilmesi ile erken faiz indirimi beklentisi oluşurken bu da dolar kurunda yaşanan yükselişi desteklemişti. 

Merkez Bankası Başkanı olarak koltuğa oturan Şahap Kavcıoğlu'nun ilk işi yaşanan yükselişi durdurabilmek adına faizi enflasyonun üzerinde tutacaklarını vurgulamak olurken dolar kurunda bir miktar sakinleşme yaşansa da kur ne yazık ki 8 liranın üzerinde tutunmayı başarmış, yabancıların odlar kuru tahminleri de yaşanan gelişmelere paralel olarak yukarı yönlü revize edilmeye başlanmıştı. 

Son dönemde ise Amerika'nın Türkiye'yi F-35 programından çıkarması, ABD Başkanı Biden'in sözde Ermeni soykırımı açıklamaları, iki ülke arasında gerilen ilişkiler, Halkbank davası gibi gelişmeler ne yazık ki Türk Lirası üzerinde baskı oluşturdu ve dolar kurunda yaşanan yükselişi destekledi.

CAPİTAL ECONOMİCS 2021 ve 2022 YIL SONU DOLAR TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! YIL SONUNA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR, OLACAK?

Başarılı dolar tahmincisi kurumlar arasında yer alan Capital Economics tarafından yayımlanan son Türk Lirası raporunda Dolar / TL paritesinde 2021 yıl sonuna kadar yüzde 10 civarında yükseliş yaşanabileceği beklentisine yer verildi.

Kurumun açıklamış olduğu raporda Merkez Bankası tarafından 2021 yıl sonuna kadar 500 baz puan faiz indirimi beklendiği ifade edilirken Merkez Bankası 2021 yıl sonu politika faizi beklentisi yüzde 14 olarak açıklandı.

Raporun Türk Lirası bölümünde ise  2021 yıl sonu dolar kuru tahmini 9,50 TL olarak yer alırken, 2022 yıl sonu dolar kuru beklentisi ise 10,50 TL olarak yer aldı.

Yorumlar (0)