EKONOMİ

Capital Economics Doları Olanları Üzecek Rakamı Açıkladı! Yılsonunda Düşmüş OIacak

Capital Economics dolar kurunun yıl genelinde Türk Lirası karşısında nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ünlü kurum Dolar/TL için 7.00 TL bandını işaret etti.

Capital Economics dolar kurunun yıl genelinde Türk Lirası karşısında nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ünlü kurum Dolar/TL için 7.00 TL bandını işaret etti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde görülen tarihi seviyeler dolar kuruna olan ilgiyi artırırken ekonomide atılan adımlar, küresel piyasalardan gelen habeler, ABD kaynaklı gelişmeler kurun son dönemlerde sakin bir seyir içerisinde olmasını sağladı. 

2021 YILSONUNDA DOLAR KURU İÇİN 7.00 TL BANDI İŞARETİ

Dolar kurunun yıl içerisinde 8.60 TL bandına çıkmasının ardından TCMB faiz hamleleri gelmişti. Bunun yanında ABD kaynaklı Biden Trump gelşimeleri, dolar kurunun dünya ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesi bu seviyelerden dönülmesini sağladı. Dolar kuru kasım sonrası dönemde 8.00 TL bandının altına daha sonra ise 7.50 TL seviyesine geriledi. Bu seviyelerde dalgalı bulunan dolar kurunun 2021 yılı hareketine ilişkin yeni bir değerlendirme geldi. 

Capital Economics Dolar/TL Raporu

Dolar kurunun kısa, orta ve uzun vadeli hareketine ilişkin Capital Economics’ten değerlendirme geldi. Capital Economics Kuruluş Analisti Jason Tuvey, Türk Lirasının önümüzdeki günlerde değer kazanmaya devam edeceğini söyledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geleneksel politikaya geçtiğini ifade den Jason Tuvey bu geöiş ile dolar/TL’nin yıl sonunda 7,0 TL düzeyine gerilemesini beklediğini ifade etti. Konuşmasında “Bankanın ortodoks politikası kalıcı olacak” yorumu yapan Capital Economics Kuruluş Analisti Jason Tuvey aşılamanın dış politikada güveni artıcağını, TL’de ki güçlenmeyi destekleyeceğini ifade etti. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir