Cathay Pasific Airways Rekor Zarar Açıkladı

2020 yılında tüm dünyada etkili olan pandemi etkisinden kurtulamayan havayolu şirketi ilk yarıda açıkladığı zarardan daha büyüğünü ikinci yarı için beklediğini belirtirken 2020 yılı için 2,8 milyar dolarlık rekor seviyede zarar açıklaması yaptı.

Cathay Pasific Airways Rekor Zarar Açıkladı
2020 yılında tüm dünyada etkili olan pandemi etkisinden kurtulamayan havayolu şirketi ilk yarıda açıkladığı zarardan daha büyüğünü ikinci yarı için beklediğini belirtirken 2020 yılı için 2,8 milyar dolarlık rekor seviyede zarar açıklaması yaptı. Yan kuruluşlarını kapatacağı açıklamasında yapan şirket 8.500 işçinin de işten çıkarılacağını belirtirken olumsuz etki bir kez daha gözler önüne serildi.

Kısa vadede görünümün zor ve mücadelenin güçlü olması gerektiğini dile getiren havayolu şirketi Başkanı Patrick Healy havayollarımızın rekabetçi gücüne güvendiklerini söyledi. Healy, yaptığı değerlendirmede iyi bir performans gösteren bir havayolu şirketi olmalarına rağmen pandemi şartlarının ağır bir darbe aldıklarını ifade etti.

Cathay Dragon Kapanacak

2020 yılına ait zarar miktarını açıklayan havayolu şirketi zarar karşısına 8.500 personeli işten çıkaracağını duyururken Cathay Pasific Airways şirketinin yan kuruluşu olan Cathay Dragon’u kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

Kapatma için özellikle ekim ayında ağırlıklı olarak Çin ve diğer Asya noktalarına uçuş gerçekleştiren Cathay Dragon’un rotaları Cathay Pasific ve Hong Kong Express’e devredildi. Havayolu şirketi bünyesinde maliyetlerin düşürülmesi için alınan önlemler Hong Kong hükümetinin 5 milyar dolar değerindeki kurtarma paketi almasının ardından gündeme geldi.

80 Milyarlık Devlet Desteği Gerekli

2020 yılında 2,8 milyar dolar zarar açıklayan havayolu şirketi, Hong Kong hükümetinden alınan 5 milyar dolar değerindeki kurtarıcı paket sonrası şirket maliyetlerini düşürmek için küçülmeye gitmiş personel çıkarımı yaparken bazı yan kuruluşları kapatma kararı almıştı. Kapasitesinde azalma yaşayan şirket ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 99 oranında düşüş ile 30.410 yolcu taşıdı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tüm dünya havayollarının pandemi öncesi seviyeye ulaşması için 80 milyarlık devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtirken hava yolculuğunun salgın öncesi seviyeye ulaşması için 2024 yılını işaret etti.
Yorumlar (0)